Aktualności

Gdzie żyje się najdłużej i w dobrym zdrowiu? W przygotowanym przez Dziennik Gazeta Prawna „Rankingu Zdrowia Polski” - wśród wyróżnionych 90 powiatów i 35 miast - Cieszyńskie zajęło wysokie trzecie miejsce. Niewątpliwie do zajęcia – przez Powiat - tak wysokiego miejsca w dużym stopniu przyczynił się wieloprofilowy Szpital Śląski w Cieszynie.

2439746
Przygotowując ranking zdrowia powiatów i miast w Polsce uwzględniono 3 kategorie:
1/ Zaplecze medyczne, czyli potencjał zdrowotny.
Aby to zbadać, zapytano wszystkie powiaty i miasta na prawach powiatu m. in. o to, ile mają szpitali, przychodni, poradni oraz aptek a także ilu lekarzy i pielęgniarek przypada na 1 tys. mieszkańców. Brano także pod uwagę wyposażenie placówek medycznych, czyli liczba tomografów, RTG, aparatów USG czy do przeprowadzania mammografii, jak też programów profilaktycznych. Ważna była także liczba zespołów ratowniczych oraz wydatki własne na ochronę zdrowia.
2/ Druga kategoria a także najważniejsza, to ocena zdrowia mieszkańców.
W tej kategorii analizowano demografię: umieralność noworodków na tysiąc mieszkańców, a także przyczyny śmierci. Istotne były dane dotyczące odsetka zgonów na takie choroby jak: układu krążenia, oddechowego, oraz nowotworów.
3/ Ostatnią - istotną dla pacjentów - kategorią była dostępność badań.
Ważny dla przeprowadzonych analiz był czas oczekiwania na podstawowe badania, takie jak tomograf, USG brzucha czy EKG. Oceniano również jak długo mieszkańcy czekają na wizytę u pediatry czy tez kardiologa, neurologa czy stomatologa oraz onkologa. Równie istotna była dostępność operacji oraz zabiegów: m in. usunięcia zaćmy, wszczepienia endoprotezy, by-passów czy usunięcia trzeciego migdałka. Wreszcie ostatnią pozycją była opieka nad osobami starszymi (czas oczekiwania na przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego).
Według rankingu Dziennika Gazety Prawnej, „najzdrowszy” jest powiat tatrzański, drugie miejsce zajął powiat gorlicki.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top