Aktualności

26 kwietnia br. odbyło się - w Szpitalu Śląskim w Cieszynie - kolejne spotkanie z cyklu Pro salute, na którym lek. Anna Kotula - Hatala przedstawiła klasyfikacje nowotworów skóry i podkreśliła znaczącą rolę samobadania znamion i pieprzyków.

Takie badanie trwa kilka minut - powiedziała A. Kotula - Hatala i podkreśliła - jest to łatwe badanie i może uratować życie. Badanie powinno odbyć się w dobrze oświetlonym miejscu, naprzeciw lustra. Potrzebne jest małe lusterko, suszarka, grzebień, długopis i kartka papieru, aby zanotować wynik samobadania. Do rejestracji postępu zmian przydatny jest również aparat fotograficzny - dodała A. Kotula - Hatala. Należy pamiętać, że niektóre zmiany łatwiej wyczuć niż zobaczyć. Nie można polegać wyłącznie na swoich oczach, trzeba też dotykać swojej skóry.

 

IMG 2141a

 

Podczas samobadania należy zwrócić uwagę na znamiona, które: są nowe, zmieniają kolor, różnią się od innych, są asymetryczne lub mają nieregularne brzegi, są większe niż 6 mm, są szorstkie lub łuskowate, swędzą, krwawią lub sączą się, mają perłowy połysk, wyglądają jak rana i nie goją się. Aby śledzić zmiany w znamionach można skorzystać z - polecanej przez dermatologów - metody ABCD. Każda litera odpowiada jednej z cech znamienia; A dla asymetrii, B dla brzegu, C dla koloru, D dla średnicy, E dla ewolucji.

Po wykładzie słuchacze degustowali wody mineralne z potasem, magnezem i jodem ofiarowane przez firmę "Ustronianka".

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top