Aktualności

O objawach niedoboru wody w organizmie, a także o tym, jakie są zalecenia co do ilości wypijanych płynów i wyboru najzdrowszych wód dowiedzą się uczestnicy kolejnego spotkania z cyklu Pro salute. Wykład pt. „Woda fundamentem zdrowia” odbędzie się 21 czerwca (wtorek) o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Szpitala Śląskiego. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

jpg

 

Odwodnienie już na poziomie 2 procent może zaburzać procesy poznawcze człowieka – spada wówczas czujność i koncentracja, wydłuża się czas reakcji, zmniejsza objętość i gęstość osocza krwi. Organizm „okrada” niektóre partie ciała po to, by dobrze nawodnione były mózg, serce, płuca, wątroba i nerki. Wiele objawów chorobowych stanowi pierwszy sygnał wskazujący, że ciało potrzebuje dodatkowych ilości wody.
- Konsekwencje ograniczonej podaży płynów lub dużych strat wody z organizmu człowieka są poważne – mówi Bożena Hoinkes ze szpitalnego Działu Żywienia. - W wyniku niedoboru wody dochodzi do wzmożonego pragnienia, wysychania jamy ustnej, rozdrażnienia, spadku apetytu, osłabienia fizycznego czy ciągłego zmęczenia. Odwodnienie powoduje zmniejszenie wydalania produktów przemiany materii, co przyczynia się do zatrucia organizmu - dodaje.

Woda towarzyszy człowiekowi od poczęcia: jest składową płynu owodniowego, w którym rozwija się płód, ale też bazą krążących w nim płynów ustrojowych. Ciało ludzkie składa się z wody aż w 60 procentach. Gdy w organizmie jest jej za mało, ciało przestawia się na tryb racjonowania. Objawy tego stanu mogą przybrać postać bólu głowy, pleców, stawów, suchej skóry, alergii, zgagi, zaparć i problemów z pamięcią. 15 procent odwodnienia organizmu może doprowadzić do śmierci.
Podczas spotkania poświęconego tematyce wpływu wody na zdrowie ludzkie, uczestnicy dowiedzą się, jak najprościej kontrolować właściwe nawodnienie organizmu. Temat ten należy uświadamiać przede wszystkim osobom starszym, którym jeszcze trudniej przychodzi dbanie o właściwe uzupełnianie płynów. Nadal wśród społeczeństwa brakuje świadomości, iż niedobór wody wcześniej czy później odbija się na zdrowiu i wyglądzie.
Ważne! 40% Polaków wypija za mało płynów każdego dnia. 28% dziennego spożycia płynów to jedynie woda. Stan swojego nawodnienia możesz sprawdzić wykorzystując kalkulator na stronie http://wodanastart.pl

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top