Aktualności

Fascynacja zespołami folklorystycznymi, strojami ludowymi, ich kolorami, zdobieniami, haftami przełożyła się na energetyczne malarstwo Agnieszki Pawlitko, której prace – w większości akryle – można obejrzeć w lipcu i sierpniu br. w Galerii zmiennej Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Ludowa energia zaklęta w obrazach pełnych ruchu i koloru. Galeria zmienna znajduje się w Zespole Poradni Specjalistycznych, wstęp bezpłatny

IMG 4531a


Agnieszka Pawlitko - cieszynianka, absolwentka Etnologii i Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom zrealizowała w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Rusa. Zajmuje się malarstwem i rękodziełem artystycznym (haft ludowy: cieszyński, beskidzki, kaszubski, haft koralikowy, frywolitka igłowa, ceramika i biżuteria artystyczna). Tworzy głównie w technice akrylowej. Ulubionym tematem jej prac jest folklor i sztuka ludowa. To przekłada się też na zainteresowania rękodziełem artystycznym - techniki współczesne łączy z tradycyjnymi - wykorzystuje np. motywy haftu beskidzkiego do tworzenia biżuterii. Na moich wystawach chcę pokazywać różne prace mocno związane z naszym regionem, zwyczajami i obrzędami – mówi artystka i dodaje – to ważne aby przekazać młodemu pokoleniu jak to kiedyś wyglądało.
A.Pawlitko należy do Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i Polskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Republice Czeskiej. Swoje prace prezentowała na wystawach w kraju i za granicą. Tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej w Cieszynie.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top