Aktualności

35 autorów ekspozycji i 350 prac – tak prezentuje się bilans Galerii zmiennej, która już od pięciu lat funkcjonuje w Zespole Poradni Specjalistycznych Szpitala Śląskiego w Cieszynie. W tym okresie pacjenci placówki obejrzeli dzieła zarówno światowej sławy artystów, jak i mniej znanych, lokalnych pasjonatów sztuki.

galeria

Nazwa „Galeria zmienna” powstała z idei udostępniania miejsca do prezentacji różnorodnych form twórczości plastycznej i fotograficznej. - W momencie oddania do użytku Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego Szpitala Śląskiego w Cieszynie, pojawił się pomysł wykorzystania części korytarza przy rejestracji. Jest to miejsce, w którym pacjenci oczekują na wizyty. Aby umilić im ten czas, a także zmniejszyć poziom stresu związanego z chorobą, w holu głównym utworzona została mini galeria. I tak się to zaczęło – opowiada Barbara Karnas, opiekun wystaw.
Z kolei Czesław Płygawko, dyrektor cieszyńskiego szpitala – podczas jednego z wywiadów – powiedział: Uważam, że taka forma stwarzania nowego klimatu w tych miejscach, gdzie pacjenci są zdenerwowani (w naszym przypadku poradnie specjalistyczne), jest jak najbardziej na miejscu. Do mnie docierają tylko pozytywne odgłosy dotyczącego tego, co robimy w naszej galerii. Sam, jak tylko następuje zmiana osoby wystawiającej, idę obejrzeć i podzielam opinię naszych pacjentów.
Jako pierwsze w Galerii zmiennej zostały pokazane prace rysunkowe dzieci, wykonane podczas zajęć plastycznych w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Prace nawiązywały do tematów zdrowia i leczenia. Galeria bardzo szybko zyskała popularność i niedługo potem w szpitalu rozpoczęły się prezentacje prac kolejnych artystów.
- W ciągu pięciu lat prezentowaliśmy obrazy olejne, akryle, fotografie, linoryty, drzeworyty, hafty, koronki, rysunki. Wystawy cieszą się dużym zainteresowaniem, a miejsce ich ekspozycji jest na tyle atrakcyjne, że artyści sami kontaktują się z nami – dodaje Barbara Karnas. – Nie znam innego szpitala, który wykorzystuje tę formę arteterapii do zminimalizowania napięcia, jakie zawsze towarzyszy pacjentom podczas wizyt u lekarza – przyznaje opiekun wystaw.
Wstęp na wszystkie ekspozycje jest bezpłatny, telefon kontaktowy do organizatora 33 854 92 18.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top