Aktualności

„Godność a zdrowie psychiczne” – tak brzmi hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, do których już po raz trzeci dołączył Szpital Śląski w Cieszynie. Uroczystości związane z tą inicjatywą rozpoczną się 10 października o godz. 11:00 w sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego.

IMG 5569a

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego zostaną uczczone pantomimą pt. „Maski” oraz wystawą „Słowa na granicy zmian”. W ramach uroczystości goście zapoznają się także z pracami plastycznymi osób borykających się z chorobami psychicznymi. Poprzez przygotowane akcje artystyczne, organizatorzy - Dzienny Ośrodek Wsparcia „Więź” oraz oba szpitalne oddziały psychiatryczne - chcą zwrócić uwagę na fakt, że każda osoba ma prawo do ochrony swojego zdrowia psychicznego.
- Wystawa „Słowa na granicy zmian, czyli kiedy (z)raniona tożsamość spotyka sztukę” jest pierwszym na Śląsku przedsięwzięciem obnażającym strukturę stereotypu choroby psychicznej – mówi Maria Kozakowska, autorka projektu i dodaje: - To wystawa, która pomaga zrozumieć świat widziany oczami osób z zaburzeniami psychicznymi i przełamać krążące na ich temat stereotypy. Wszystkie eksponaty stają się tu pretekstem do tworzenia narracji dla procesu zdrowienia.
Statystyki wskazują, że już co czwarta osoba doświadcza problemów z własną psychiką. Hasło przewodnie tegorocznego święta postuluje m.in. konieczność rozwoju psychiatrii środowiskowej. Jak zaznaczają specjaliści, obszar ten, we współpracy z organizacjami pomocowymi, daje szansę na polepszenie poziomu pierwszej pomocy psychiatrycznej, która wymaga przede wszystkim poprawy dostępności.
Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w inicjatywie. Prace pacjentów będzie można oglądać już od godz. 9.00, wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top