Drukuj

Nadanie imienia WOŚP Oddziałowi Neonatologicznemu, niespodziewany prezent w postaci nowoczesnego USG, gratulacje dla małej Lenki, odsłonięcie pamiątkowej ściany, spotkania z pacjentami i personelem oraz tort z czerwonym sercem – tak w skrócie wyglądała wizyta Jurka Owsiaka i przedstawicieli Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

IMG 6169a

Szpital Śląski w Cieszynie od 1995 r. z powodzeniem współpracuje z Fundacją Jurka Owsiaka. Z inicjatywy WOŚP na Oddział Neonatologiczny placówki dostarczono m.in. kardiomonitory, pulsoksymetry, lampy do fototerapii czy też stanowiska resuscytacyjne. Sprzęt z charakterystycznym, czerwonym sercem znajduje się także na Oddziale Geriatrycznym i Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Za przekazane nowoczesne wyposażenie dziękował Jurkowi Owsiakowi Dyrektor Szpitala Śląskiego.
- Łączny koszt wszystkich zakupów Fundacji na rzecz cieszyńskiego szpitala to ponad 1,3 mln zł. Dziękujemy Wam za 21 lat współpracy w wypełnianiu misji, jaką jest ratowanie ludzkiego życia i zdrowia – mówił Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego.

Oddział Neonatologiczny im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele Fundacji, wicestarosta powiatu Maria Cieślar, personel placówki i Dyrekcja Szpitala, było okazją do nadania Oddziałowi Neonatologicznemu – jako ósmej jednostce w Polsce - imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odsłonięcia pamiątkowej ściany z nową nazwą dokonali Dyrektor Czesław Płygawko, Jurek Owsiak oraz ordynator, lek. Kazimiera Karczmarczyk. Jurek Owsiak zwiedził też Oddział Neonatologiczny i Geriatryczny oraz obejrzał szpitalny sprzęt Orkiestry, który od lat z powodzeniem służy chorym.
- Szpitalowi i Oddziałowi Neonatologicznemu gratuluję, bo współpracujemy już wiele lat, a teraz będziemy mogli z dumą zapraszać wszystkich na oddział imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówił Jurek Owsiak, który był pod wrażeniem poziomu wyposażenia oraz ciepłej atmosfery panującej w cieszyńskim Szpitalu. Podczas zwiedzania z uśmiechem przyznał nawet, że na takim oddziale mogłyby być badane jego wnuki.
Dziękując za wsparcie Fundacji, ordynator Kazimiera Karczmarczyk przypomniała początki współpracy Szpitala z Orkiestrą i wskazała na ogromne znaczenie udzielonej pomocy. – Jesteśmy wdzięczni, że pomagacie nam spełniać nasze marzenia o sprzęcie pozwalającym leczyć najmłodszych pacjentów. Jestem przekonana, że każdy noworodek z Ziemi Cieszyńskiej, rodzący się w naszym Szpitalu, został zbadany dzięki otrzymanej od Was aparaturze – podsumowała ordynator Oddziału Neonatologicznego i jako symbol wdzięczności przekazała Jurkowi Owsiakowi wielkie, piernikowe serce.
Dr n. med. Agnieszka Misiewska-Kaczur, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dodała natomiast, że WOŚP pomógł też wyposażyć Oddział Geriatryczny oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy. – To ogromny komfort dla lekarza, gdy w trudnej sytuacji, z pacjentem w stanie zagrożenia życia może w pełni polegać na najlepszym sprzęcie, którym dysponuje, a podnosząc głowę widzi wszędzie czerwone serduszka – mówiła dr Misiewska-Kaczur.
Miłym akcentem spotkania był tort, pamiątkowe zdjęcia, rozmowy z pacjentami i nagranie wspólnych pozdrowień na videobloga WOŚP, zakończonych radosnym „Siema!”

5 milionów badań noworodków

W 2002 r. Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uruchomiła swój pierwszy, ogólnopolski Program Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Do Szpitala Śląskiego i innych placówek w Polsce został zakupiony sprzęt niezbędny do wykonywania takich badań. To właśnie w Cieszynie, we wrześniu tego roku, jako 5-milionowe dziecko w ramach tej akcji została przebadana mała Lenka. Jej rodzice podczas wtorkowego spotkania odebrali z rąk Jurka Owsiaka gratulacje i podziękowania.
- Program działa już 14 lat, konsekwentnie prowadzony i finansowany przez naszą fundację. Kolejne dzieci są badane, kolejnym dzieciom „wyłapanym” przez program specjaliści ratują słuch. Nie mogłoby to się zdarzyć bez fantastycznego zaangażowania personelu medycznego – pielęgniarek i położnych, bo to one dbają i czuwają nad tym, by w każdym miejscu w Polsce, także tutaj w Cieszynie, wszystko to wzorowo działało – przyznał szef Wielkiej Orkiestry.
Szpital Śląski to najnowocześniejsza jednostka w regionie dysponująca 24 oddziałami i 32 poradniami specjalistycznymi. Dzięki współpracy z organizacjami takimi, jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, placówka stale podnosi jakość udzielanych świadczeń i zapewnia pacjentom południowej Polski opiekę medyczną na najwyższym poziomie.

Po wydarzeniu Jurek Owsiak ciepło podsumował spotkanie z pacjentami, Dyrekcją i personelem Szpitala Śląskiego: - Wielkie dzięki za super atmosferę i za wspaniały klimat, który stworzył Szpital Śląski w Cieszynie! (...) Szpital w Cieszynie to kompleks, w którym w jednym miejscu mieści się neonatologia i geriatria. Po drodze są także wszystkie standardowe oddziały szpitalne. Tu widoczne są wszystkie nasze Finały, ale najbardziej optymistycznie wygląda dzisiaj oddział geriatryczny z super załogą i ogromną ilością naszego sprzętu. Witamy się z pacjentami, którzy bardzo przytomnie kojarzą Orkiestrę i nasze zakupy. Najbardziej radośnie jest oczywiście na oddziale noworodkowym, gdzie mimo, że jest to odział pierwszego stopnia, to decyzją Fundacji i naszych ekspertów, pracuje sprzęt, który do tej pory był na oddziałach drugiego i trzeciego stopnia. (...) Dziękując za super atmosferę, po raz kolejny podkreśliliśmy, że działania Fundacji WOŚP to najbardziej profesjonalne działania społeczeństwa obywatelskiego, które przynoszą wymierne korzyści, budują wspaniałe więzi międzyludzkie i ratują zdrowie oraz życie dzieci i seniorów.

IMG_6103a.JPG IMG_6105a.JPG IMG_6108.JPG

IMG_6117a.JPG IMG_6121a.JPG IMG_6132a.JPG

IMG_6134a.JPG IMG_6169a.JPG IMG_6171a.JPG

IMG_6176a.JPG IMG_6199a.JPG IMG_6217a.JPG

IMG_6221a.JPG