Aktualności

Nowy sezon 2017 Galeria Zmienna Szpitala Śląskiego w Cieszynie rozpoczyna kolejną wystawą niecodziennych prac Reginy Zachurzok. Malowanie wodą, Ebru lub marmurkowanie – tak określa się technikę, którą wybrała artystka. Kwiatowe motywy naniesione na czerpany papier i skórę można obejrzeć podczas styczniowej ekspozycji w szpitalnej galerii.

IMG 8296a

 

Swoją przygodę z plastyką rozpoczęła kiedy zachorowała. Wtedy na swojej drodze spotkała wspaniałą osobę, która pokazała, że poprzez arteterapię można walczyć z chorobą. Pracuje ze skórą, ale tworzy również w technice Ebru. Artyści muszą starać się coraz bardziej – świat idzie na przód i coraz trudniej zadziwić widzów swoimi pracami. Wyjątkowe dzieło może powstać na… wodzie. To dawna, licząca kilkaset lat, metoda tradycyjnego malarstwa na wodzie. Tworzenie polega na odpowiednim nanoszeniu farb na powierzchnię wody, którą przygotowuje się w specjalnym naczyniu mieszając ze substancją zagęszczającą. Następnie gotowy wzór, który przypomina swoim wyglądem deseń marmuru, przenoszony jest na papier. Misterne wzory namalowane na wodzie tworzą przepiękne, zadziwiające, niezwykle dynamiczne kształty i barwne figury. Wszystkie składniki wykorzystywane przy tworzeniu są całkowicie naturalne, dzięki czemu obrazy Ebru zachowują swoją trwałość i intensywność kolorów przez setki lat. Specyfiką tego rodzaju malarstwa jest jego niepowtarzalność. Raz powstały wzór nie jest możliwy do skopiowania. Farba bowiem w niewielkim stopniu, aczkolwiek nieustannie, porusza się na wodzie. Efekt końcowy zależy od sposobu przyrządzenia pigmentów i wody, temperatury, wilgotności powietrza, a nawet nastroju artysty. Niezwykłe barwy obrazów Ebru są zadziwiająco trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac artystki. Ekspozycja mieści się w Galerii Zmiennej Szpitala Śląskiego w Cieszynie, w Zespole Poradni Specjalistycznych, wstęp bezpłatny.

Zainteresowanych wystawianymi pracami prosimy o kontakt tel. 33 854 92 18

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top