Drukuj

Mural na ścianie Oddziału Pediatrycznego, koncert, zbiórka książek dla małych Pacjentów oraz konkurs plastyczny – to elementy projektu „Wrażliwi na sztukę”, realizowanego przez uczniów cieszyńskich szkół w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Inicjatywa jest adresowana do mieszkańców miasta, a głównym jej beneficjentem jest Szpital Śląski w Cieszynie.

wrazliwi na sztuke1

W projekt zaangażowały się uczennice klas pierwszych: Monika Macura i Maria Hajek z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie oraz Magdalena Piwocha, uczennica klasy 3B cieszyńskiego Kopera. Patronat honorowy nad całością działań projektowych objął Burmistrz Cieszyna.


- Idea projektu to zdobywanie kompetencji przyszłości poprzez rozwijanie umiejętności: zarządzania projektami, komunikacji i przywództwa, a w efekcie uzyskanie międzynarodowego certyfikatu. Uczniowie zdobywają cenne doświadczenia i nawiązują relacje zawodowe, które mogą zaprocentować w przyszłości - mówi Katarzyna Piwocha, nauczycielka LOTE i koordynatorka akcji.


Inicjatywa „Wrażliwi na sztukę” składa się z 4 etapów. Pierwszym jest konkurs plastyczny dla uczniów cieszyńskich szkół podstawowych. 85 prac zostało już ocenionych prze jury. Nagrody dla 13 laureatów zostaną wręczone podczas finałowego koncertu. Ważnym dla Szpitala Śląskiego momentem będzie też utworzenie muralu na korytarzu Oddziału Pediatrii. Już od 23 lutego uczniowie Szkoły Sztuki i Myślenia z Cieszyna wraz z uczniami LOTE malować będą zwierzowiec.
Trzecia część to organizowana do 28 lutego zbiórka książek dla dzieci i młodzieży do lat 18. Każdy może przyłączyć się do społecznego projektu – książki można zostawić w sekretariacie lub bibliotece LOTE, przy ul. Sienkiewicza 2. Dary zostaną przekazane małym pacjentom z oddziałów pediatrycznego i chirurgicznego dla dzieci. Z kolei 6 marca w sali szkoleniowo-konferencyjnej cieszyńskiego szpitala odbędzie się koncert muzyczny dla Pacjentów oraz mieszkańców Cieszyna, podczas którego zostanie zaprezentowana idea konkursu i przedstawione będą etapy jego realizacji. Partnerem koncertu jest Państwowa Szkoła Muzyczna w Cieszynie.
W okresie od 8 do 14 marca zorganizowana zostanie także wystawa prezentująca najlepsze prace uczniów w konkursie plastycznym w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy”.


- Osiągnięcie szlachetnego celu naszego projektu - zainteresowanie młodzieży tematem pobytu chorych dzieci w szpitalu - spowoduje, że mali pacjenci będą się cieszyć pozytywną zmianą w swoim otoczeniu i uśmiech zagości na ich twarzach - mówi z nadzieją Katarzyna Piwocha, koordynatorka projektu.