Drukuj

Marcowa ekspozycja „Spacerkiem po Polsce” - udostępniona w szpitalnej galerii – to linoryty, którymi Jan Gluza z Dzięgielowa zapamiętał odwiedzane miejsca i poznanych ludzi. Zapraszamy do obejrzenia wystawy, która znajduje się w Zespole Poradni Specjalistycznych Szpitala Śląskiego w Cieszynie, wstęp bezpłatny.

IMG 9010a
Jan Gluza to malarz, rzeźbiarz i grafik. Swoje umiejętności kształtował w Pracowni Plastycznej Marynarki Wojennej, gdzie poznał m.in. technikę linorytu. W swojej twórczości artysta zawsze promuje piękno Ziemi Goleszowskiej oraz Śląska Cieszyńskiego.
- Moje prace znajdują się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz w wielu urzędach, a także w prywatnych zbiorach na terenie Austrii, Kanady i Francji - mówi artysta. – Najbardziej cenię sobie wystawy w warszawskich salach „Zachęty” i „Starej Kordegardy”. Jan Gluza jest członkiem Koła Plastyków przy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Serdecznie zapraszamy do prezentowania swojej twórczości w przyjaznej atmosferze Galerii Zmiennej, tel. kontaktowy 33/ 854 92 18

Linoryt jest techniką graficzną należącą do technik druku wypukłego, podobny jest do drzeworytu wzdłużnego z tą różnicą, że rysunek naniesiony jest na linoleum, który żłobi się za pomocą dłut, noży i innych narzędzi umożliwiających cięcie materiału. Tak przygotowaną matrycą wykonuje się odbitki na prasie ręcznej lub za pomocą kostki introligatorskiej. Linoleum, które w dzisiejszych czasach odchodzi w zapomnienie, wciąż jest doskonałym materiałem do stworzenia linorytu. Grafiki wykonane techniką linorytu są zazwyczaj czarno–białe, choć można się spotkać z kolorowaniem poszczególnych białych miejsc ręcznie – dla osiągnięcia odpowiedniego efektu. Wykonanie linorytu jest pracochłonne, pocieszający jest jednak fakt, że powstałą matrycę można wykorzystać wielokrotnie. Mimo niesamowitych prac, które powstają w ten sposób, technika linorytu i inne tradycyjne techniki grafiki warsztatowej są coraz mniej popularne, zapewne dla tego, że wymagają dużo pracy i zajmują wiele czasu.

IMG_9010a.JPG IMG_9015a.JPG IMG_9016a.JPG

IMG_9017a.JPG IMG_9018a.JPG IMG_9021a.JPG

IMG_9022a.JPG IMG_9023a.JPG