Aktualności

Ponad 300 książek przekazanych na oddziały szpitalne, koncert dzieci i młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, przedstawienie aktorów Sceny Polskiej z Czeskiego Cieszyna oraz stworzenie muralu w Oddziale Pediatrycznym – to efekty zakończonego projektu „Wrażliwi na sztukę”, przeprowadzonego przez uczennice LOTE i LO im. M. Kopernika.

IMG 9170

W poniedziałkowy poranek uczennice Monika Macura i Maria Hajek z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie oraz Magdalena Piwocha, uczennica cieszyńskiego „Kopera” zjawiły się na Oddziałach Pediatrycznym i Chirurgicznym dla Dzieci, by przekazać zebrane w ramach projektu książki oraz materiały plastyczne. Uczennice pod okiem swojego opiekuna – Pani Katarzyny Piwochy - zorganizowały dla małych pacjentów wspólne śpiewanie piosenek i czytanie bajek.


W godzinach popołudniowych odbyła się w Szpitalu uroczystość, w której udział wzięli: Ryszard Macura – burmistrz Cieszyna, Czesław Płygawko – dyr.ektor Szpitala Śląskiego, Aleksandra Trybyś-Cieślar – dyrektor LOTE oraz Tomasz Piwocha – prezes Stowarzyszenia SCI. Podczas wydarzenia wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego, przeprowadzonego w ramach akcji w cieszyńskich szkołach. Uroczystości towarzyszyła wystawa nagrodzonych prac.
Dyrektor Czesław Płygawko podziękował za wybranie Szpitala Śląskiego na głównego beneficjenta projektu „Wrażliwi na sztukę”.
- Cieszę się, że młodzież zwróciła uwagę na potrzeby małych pacjentów, którzy poza leczeniem potrzebują także zabawy wywołującej uśmiech, i dzięki której zapomną o niedogodnościach pobytu w szpitalu. Gratuluję wspaniałego pomysłu i pragnę wyrazić ogromną wdzięczność za budzącą podziw inicjatywę, która rozpromieniła twarze naszych małych pacjentów. Mam jednocześnie nadzieję na dalszą owocną współpracę – mówił podczas spotkania dyrektor Szpitala Śląskiego.
Projekt społeczny „Wrażliwi na sztukę” miał na celu zainteresowanie młodzieży tematem pobytu chorych dzieci w szpitalu, wprowadzanie pozytywnych zmian, oderwanie od świata elektronicznych gadżetów i zwrócenie ku sztuce. Dzięki akcji, w korytarzu Oddziału Pediatrycznego powstał mural autorstwa dzieci z cieszyńskiej Szkoły Sztuki i Myślenia. Za dzieło podczas uroczystości osobiście dziękował dr n. med. Tomasz Dyrda, ordynator Oddziału.
- Dziękuję za wspaniałą rzecz, która powstała na Oddziale. Za piękny mural, dzięki któremu dzieci będą mogły obcować ze sztuką – mówił.
Na sztukę uwrażliwił również koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie. Dzieci i młodzież zaprezentowały kilkanaście utworów, od klasyki po aranżacje rozrywkowe. Z kolei przedstawienie „Pchła Szachrajka”, wspaniale zagrane przez aktorów Sceny Polskiej z Czeskiego Cieszyna, rozbawiło nie tylko młodszą część zgromadzonej widowni.
Projekt zakończył się sukcesem; wiele cieszyńskich szkół oraz mieszkańców miasta przyłączyło się do akcji zbierania książek na oddziały dziecięce. Znaleźli się również sponsorzy, którzy ufundowali nagrody w konkursie i przekazali materiały plastyczne, aby mali pacjenci mogli aktywnie i twórczo spędzać czas w szpitalu.
Za trud włożony w organizację przedsięwzięcia dziękował młodzieży Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna, który sprawował patronat nad całością projektu.
- Nie tylko jako burmistrz, ale także jako nauczyciel doceniam takie inicjatywy i jestem wdzięczny, że młodzież jest wrażliwa na potrzeby innych i stara się tą wrażliwość w społeczeństwie obudzić - dziękował w trakcie uroczystości. Uczennice wraz ze swoją mentorką obiecały w przyszłości realizować podobne akcje.

 


Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top