Drukuj

"Boli mnie żołądek", "boli mnie brzuch"… wielu spośród nas w ten sposób określa każdą dolegliwość, pojawiającą się w przestrzeni poniżej klatki piersiowej. Gdzie naprawdę boli żołądek i o czym ten ból może nas informować? na te i inne pytania odpowie specjalista Hanna Robleska – Ordynator cieszyńskiego Oddziału Chorób Wewnętrznych. Kolejne spotkanie z cyklu Pro salute odbędzie się 28 marca (wtorek), o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Szpitala Śląskiego w Cieszynie, wstęp bezpłatny.

z10497270IEIlustracja obrazujaca ksztalt i polozenie zoladka

Zazwyczaj żołądek człowieka leży w środkowej części nadbrzusza (tzw. dołek sercowy) i lewym podżebrzu. Ból brzucha w tych okolicach najczęściej może oznaczać problemy żołądkowe. Trzeba jednak pamiętać, że niejednokrotnie dolegliwości "rozlewają się" znacznie szerzej. Kiedy więc boli cię górna część brzucha możesz stawiać na żołądek, szczególnie gdy dolegliwość pojawia się nagle, a nie narasta stopniowo, i towarzyszą jej wymioty. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że żołądek to kapryśny narząd i o problemach z nim mogą świadczyć nietypowe objawy, nawet nawrotowe zapalenia uszu. Dla odmiany w miejscu, gdzie właśnie żołądek powinien nas boleć, mogą występować dolegliwości związane z chorobą innego narządu układu pokarmowego, a nawet problemem kardiologicznym czy grypą. Nie poradzimy: medycyna jest sztuką i diagnozę trzeba zostawić lekarzom.
Żołądek zmiennym jest i bywa porównywany do sakiewki czy worka. W zależności bowiem od tego, jak dużo zjemy, czym go wypełnimy, może zmienić kształt i wielkość. Oczywiście wstępnie można samodzielnie szukać przyczyny. Uważna obserwacja reakcji organizmu przez samego pacjenta pomaga lekarzowi w diagnozie i ustalaniu kolejności badań. Szczęśliwie poważne choroby żołądka są coraz wcześniej rozpoznawane i skuteczniej leczone. Bez żołądka można żyć. Nie można jednak pozwolić chorobie się rozhulać i zaatakować innych narządów. Serdecznie zapraszamy na spotkanie prozdrowotne, wstęp bezpłatny.