Aktualności

Podczas kolejnego spotkania z cyklu Pro salute, które odbyło się 28 marca br., lek. Hanna Robleska omówiła objawy, powikłania i leczenie choroby refluksowej przełyku, raka przełyku dyspepsji (niestrawność), choroby wrzodowej, zapalenia błony śluzowej żołądka wywołanej przez Helicobacter pylori, choroby wrzodowej i raka żołądka.

IMG 9409a

Przeciętny żołądek ma ok. 25-30 cm długości. Średnia pojemność żołądka u dorosłego człowieka to ok. 1000-1500 ml, ale w skrajnych wypadkach może on mieścić nawet do trzech litrów płynów i pokarmów. Tak rozepchany do niemożliwości sprzyja nadwadze, a nawet otyłości, stąd w przypadku otyłości olbrzymiej, będącej chorobą zagrażającą życiu, stosuje się zabiegi zmniejszające objętość żołądka, co w sposób drastyczny, ale skuteczny, rozwiązuje problem.

Żołądek, podobnie zresztą, jak cały układ trawienny, nie znosi nadmiaru alkoholu, diety obfitującej w dania ostre, tłuste, wędzone. Nie jest aż tak przeciwny kawie, jak się nieraz mówi, ale nie cierpi, gdy pijemy ją na czczo. Uwaga! Często do podrażnień żołądka dochodzi, gdy stosujemy niewłaściwe leki, stąd zasadniczo: im bardziej się ich wystrzegamy (także tych bez recepty), tym dla niego lepiej.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Pro salute, które odbędzie się 25.04.2017 r. (wtorek), godz. 16.00. Lek Aneta Krawczyk omówi temat "Słodkie życie - jak sobie radzić z cukrzycą typu 2"

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top