Aktualności

Od blisko dekady polska ilustracja jest w okresie wielkiego rozkwitu. Obserwujemy to szczególnie na rynku książki dla dzieci. Czytanie dzieciom jest ważne, ale towarzyszący tekstowi obraz ma w sobie równie wielką siłę. Ilustrator, projektant graficzny książki jest twórcą równorzędnym autorowi tekstu. Galeria Zmienna Szpitala Śląskiego w Cieszynie zaprasza na majową ekspozycję prac Iwony Klimaszewskiej, artystki o ogromnym potencjale.

IMG 9926a  IMG 9921a

Ilustracja książkowa odgrywa niezwykle ważną rolę w edukacji dzieci. Od wielu lat zwracają na to uwagę zarówno pedagodzy, psycholodzy, jak i sami ilustratorzy książek dla dzieci. Jest ona przejawem sztuki, zrozumiałym i lubianym przez dzieci, dzięki czemu rozwija poczucie estetyki i wrażliwość na piękno. Jednocześnie obcowanie z ilustracją książkową pozwala bardzo płynnie wprowadzić najmłodszych w świat literatury. Rozbudza wyobraźnię i zachęca do własnych poszukiwań.
- Rysować lubiłam od kiedy pamiętam – mówi autorka wystawianych prac – ale dopiero kiedy w 2012 roku zostałam mamą zrozumiałam, że tworzenie rysunków dla dzieci jest tym, co najbardziej chcę w życiu robić. Wcześniej szyłam zabawki, lukrowałam ciasteczka, prowadziłam zajęcia plastyczne dla dzieci, ale nic mi nie dało takiej radości jak kartka, ołówek i kredka. Staram się ciągle rozwijać, moim ulubionym tematem są kocie portrety – dodaje skromnie artystka.
Autorka prezentowanych ilustracji ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej specjalizując się w sitodruku. Pracę dyplomową obroniła na kierunku architektura krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Maluje, szyje, rysuje, projektuje świąteczne kartki. Jej najnowszą pracą jest plakat z charakterystycznym ślimakiem reklamujący majową Konferencję Przyrodniczą w Górkach Wielkich.
Zapraszamy więc do obejrzenia wystawy przede wszystkim najmłodszych, bo obcowanie z obrazem, to jedna z pierwszych form edukacji. Jednocześnie obcowanie z ilustracją rozbudza wyobraźnię i zachęca do własnych poszukiwań.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top