Aktualności

Kłopot ten ma już co drugi 50-latek i co trzeci 30-latek, a tendencja ta stale się nasila. Objawy choroby hemoroidalnej są bardzo nieprzyjemne, ale da się ją pokonać. Dlatego nie odkładaj wizyty u proktologa, bo nie ma się czego wstydzić! O przyczynach, objawach i leczeniu hemoroidów będzie mówić - podczas październikowego spotkania Pro salute - specjalista Marcin Stawiarz. Zapraszamy na wykład 24 października (wtorek) o godz. 16.00, sala konferencyjna Pawilonu Diagnostyczno - Zabiegowego Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Wstęp bezpłatny.

635812148839418747
Guzki krwawnicze, potocznie zwane hemoroidami, ma każdy z nas i same w sobie nie stanowią żadnego patologicznego elementu. Dopiero nieprawidłowo działające hemoroidy stanowią wstydliwy problem, który może przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku. Sprzyja im siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej. Cierpią na nie osoby jeżdżące konno, ślęczące przy komputerze, kolarze, kierowcy. Na hemoroidy zapadają również kobiety w zaawansowanej ciąży i osoby otyłe.
- Mówienie o powstawaniu hemoroidów nie jest wcale taką prostą sprawą, bo do tej pory nie ma jednej, konkretnej teorii opisującej dokładnie powstawanie tego schorzenia. Wspomina się o podwyższonym ciśnieniu w odbytnicy, zaburzeniach przepływu krwi w naczyniach ze względu na zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej (np. ciąża) czy wiotczeniu tkanki związanemu z wiekiem. Niezależnie jednak od tego, objawy zasadniczo są te same: świąd i pieczenie w okolicach odbytu, przechodzące później w tępy ból. Do tego wysięk i nieprawidłowa wydzielina z odbytu oraz niewielkie krwawienia podczas oddawania stolca – wyjaśnia Marcin Stawiarz, lekarz cieszyńskiego oddziału chirurgii ogólnej.

Jak leczyć?
– Przede wszystkim unikajmy samoleczenia, ponieważ krwawienie z odbytu jest objawem alarmującym i wymaga diagnostyki – podkreśla M.Stawiarz. Im prędzej choroba guzków krwawniczych zostanie rozpoznana, tym łatwiej zacząć ją leczyć. Do tej pory najczęściej stosowanym i znanym sposobem leczenia hemoroidów była metoda farmakologiczna, nie zawsze wskazana ze względu np. na interakcje z przyjmowanymi lekami bądź alergie. W przypadku choroby bardziej zaawansowanej podejmowana jest interwencja chirurgiczna.

Nie chcę mieć hemoroidów czyli… profilaktyka
Powiedzmy sobie szczerze – statystycznego Kowalskiego nie interesuje to jak dokładnie powstają hemoroidy. Jego interesuje jak się ich pozbyć, a jeszcze lepiej – jak im zapobiegać.
Aby nie dopuścić do rozwoju choroby hemoroidalnej, trzeba przestrzegać kilku zasad: unikać zaparć, prowadzić aktywny tryb życia, nie siedzieć długo, a jeśli wymaga tego praca, wybrać twarde krzesło i robić krótkie przerwy na rozprostowanie kości, dbać o higienę, nosić bawełnianą bieliznę a także stosować dietę bogatą w błonnik i płyny.
O tym jakie są metody leczenia żylaków odbytu i jaką – lub jakie – wybrać będzie się można dowiedzieć podczas październikowego spotkania Pro salute. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top