Aktualności

Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego przekazała wczoraj (19.12.) Szpitalowi Śląskiemu w Cieszynie niezwykle potrzebną aparaturę medyczną; sztuczną nerkę oraz defibrylator z kardiomonitorem. Wartość daru znacznie przekracza 60 tys. zł. Ponadto, w tym roku, Fundacja przekazała szpitalowi i Cieszyńskiemu Pogotowiu Ratunkowemu sprzęt o wartości ponad 104 tysięcy złotych.

IMG 4990a

Nowoczesny sprzęt zasilił cieszyńską Stację Dializ, gdzie miesięcznie wykonuje się ponad tysiąc zabiegów. - Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego to ewenement na skalę krajową i działa już 26 lat, ale bez ofiarności społeczeństwa nie byłoby co ofiarowywać — podkreśla jej prezes, Janusz Martynek. - Wśród darczyńców Fundacji są zarówno małe, jak i większe firmy, ale także osoby prywatne, które od początku działalności organizacji wspierają ją na tyle, na ile pozwalają ich możliwości. Swój udział mają również osoby, które przeznaczają na inicjatywy Fundacji odpis z 1% podatku. Wszystko po to, by społeczeństwo regionu cieszyńskiego mogło być lepiej diagnozowane i hospitalizowane w miejscu bliskim zamieszkania. Przekazana aparatura jest świątecznym prezentem - dodaje J.Martynek.

Dializowanych pacjentów z roku na rok przybywa. Koszt dializy - tak wycenił NFZ -  to 414 zł, nie zmienił się od 5 lat. Obejmuje leki i transport pacjenta z domu do szpitala oraz drogę powrotną. Cieszyńska Stacja Dializ posiada 13 stanowisk i dysponuje 18 sztucznymi nerkami. Żywotność każdej z nich to ok. 5 lat, po tym czasie powinna być zastąpiona nową. Koszt jednej sztucznej nerki to ok. 30 tys. zł, ale jest też kilka powyżej 50 tys. zł. Wszystkie "nerki" są pod stałym nadzorem konserwatora, nie mogą zawieść, bo to od nich zależy życie pacjenta.

- Szpital Śląski w Cieszynie jest placówką z nowoczesnym zapleczem diagnostycznym i zabiegowym. Zaawansowany technologicznie sprzęt pozwala nam świadczyć usługi medyczne dla mieszkańców regionu na najwyższym poziomie. Udział w tym ma Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego, z którą z sukcesem współpracujemy od wielu lat. Stacja Dializ jest "dzieckiem" Fundacji, przez którą została stworzona i wyposażona. Za mojej bytności wprowadziliśmy 4 zmianę czyli obecnie wykonujemy dializy całodobowo – powiedział Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie dziekując za przekazaną aparaturę medyczną.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top