Aktualności

Nowy 2018 rok Galeria Zmienna rozpoczyna wystawą prac pacjentów oddziałów psychiatrycznych Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Są to kartki życzeniowe na różne okazje wykonane przez podopiecznych podczas zajęć arteterapii czyli leczenia przez sztukę. Galeria znajduje się w Zespole Poradni Specjalistycznych w Pawilonie Diagnostyczno-Zabiegowym, wstęp wolny.

IMG 5085a
- Arteterapia to nie tylko terapia lecznicza (wspomagająca proces leczenia), często jest wykorzystywana jako metoda rozwoju osobistego. Stosowana jest między innymi w pomocy dzieciom, osobom dorosłym i osobom w okresie późnej dorosłości, grupom społecznym i rodzinom, w leczeniu: lęków, depresji, innych zaburzeń afektywnych, nerwic, uzależnień, problemów w relacjach rodzinnych, w przypadkach nadużycia seksualnego i przemocy domowej, w trudnościach społecznych i emocjonalnych związanych z niepełnosprawnością i chorobą, w traumach i przeżyciach straty, przy problemach fizycznych, poznawczych i neurologicznych oraz trudnościach psychospołecznych związanych z chorobami somatycznymi (np. chorobami nowotworowymi). Coraz częściej wykorzystywana jest również w profilaktyce społecznej, w tym w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym - mówi Irena Fluder-Kudzia, szpitalna terapeutka pracująca w obu oddziałach psychiatrycznych.
Główny cel arteterapii zasadza się na umożliwieniu pacjentowi dokonania przemiany i rozwoju osobowości z pomocą działań artystycznych. Autoekspresja towarzysząca procesom twórczym ma pomóc ludziom w rozwiązaniu ich problemów natury psychologicznej, ma wpływać na ich zachowanie. Cele arteterapii, to: redukowanie stresu, zmniejszenie poziomu napięcia i uwolnienie negatywnych emocji, podnoszenie samoświadomości i samooceny, rozwijanie umiejętności interpersonalnych, poznawanie motywów własnych zachowań, introspekcja, rozwijanie spontaniczności i lepszej ekspresji samego siebie. Arteterapię można stosować u pacjentów niemal w każdym wieku – od małych dzieci po osoby starsze.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top