Aktualności

Kolorowe, pełne ciepła prace haftowane krzyżykiem można obejrzeć- w lutym - w Galerii Zmiennej Szpitala Ślaskiego w Cieszynie. Autorką obrazów i obrazków jest  Agnieszka Szymczak, mieszkanka Puńcowa, świeżo upieczona mama. Ekspozycja jest czynna w godzinach pracy Zespołu Poradni Specjalistycznych, wstęp bezpłatny.

Agnieszka od dziecka lubiła wszelkie zajęcia plastyczne a swoją przygodę z haftem zaczęła w wieku 16 lat na zajęciach rękodzieła artystycznego organizowanych w Domu Narodowym w Cieszynie. Podczas wyszywania używa bezpłatnych wzorów liczonych, które znajduje głównie w specjalistycznych pismach oraz w internecie. Nigdy nie korzysta z gotowych malowanych kanw.

IMG 5369a

- Haft krzyżykowy to hobby, sposób na spędzanie czasu wolnego oraz relaks i antidotum na pokonanie stresu. Efekty mojej mozolnej pracy najczęściej rozdaję bliskim jako prezenty i pamiątki na różne okazje - mówi artystka.

Technika haftu krzyżykowego jest znana od wieków i ma dziesiątki odmian w zależności od lokalnej tradycji, zastosowanej tkaniny i rodzaju nici. Można wyszywać zarówno na rzadkiej kanwie siatkowej jak i na gęstym płótnie. Podstawowy ścieg krzyżykowy polega na wykonaniu rzędu półkrzyżyków, a następnie pokryciu ich drugim rzędem skierowanym w przeciwną stronę. Podstawową zasadą jest to aby wszystkie półkrzyżyki kryjące były skierowane w tę samą stronę. Haft możemy wzbogacić używając kolorowej kanwy lub różnych kolorów nici w ściegach kryjących.

Najlepszą tkaniną przeznaczoną specjalnie do haftu krzyżykowego jest kanwa aida. Regularny splot tej tkaniny umożliwia łatwe odliczanie wzoru. Używając usztywnionej aidy o dobrej jakości można wyszywać bez tamborka. Ponieważ splot tkaniny jest bardzo efektowny nie wyszywa się tła obrazka. Dodatkowe ciekawe efekty osiąga się stosując koraliki do naszywania. Do haftu krzyżykowego można użyć dowolnych nici. Najlepszy efekt uzyskuje się używając dobrej jakości tzn. gładkiej i błyszczącej muliny. Tym sposobem można nie tylko ozdabiać istniejące już przedmioty – poduszki, obrusy, odzież, ale i tworzyć własne obrazki – wykorzystując je zarówno jako samodzielne ozdoby ścian (oprawione np. w ramkę), jak i elementy dekoracyjne – np. kartek okolicznościowych.

Zainteresowanych współpracą z Galerią Zmienną prosimy o kontakt  telefoniczny 33/ 854 92 18 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top