Aktualności

Formy plastyczne Szymona Brody powstające od roku 2004 (po piętnastoletniej przerwie w twórczości plastycznej) cechuje z reguły przejściowość – autor poszukuje miejsca pomiędzy ciążącą ku abstrakcji swobodną ekspresywnością i elementami realistycznego przedstawienia. Wybrane prace Sz.Brody można obejrzeć w Galerii Zmiennej Szpitala Śląskiego w Cieszynie, która mieści się w Zespole Poradni Specjalistycznych. Prace będą eksponowane w marcu, wstęp bezpłatny.

Swoboda samoistnej kompozycji stara się - w zamyśle autora - współgrać z narracją faktów, ukazuje relacje różnych sfer rzeczywistości, we współpracy i napięciu. Twórca inspiruje się przede wszystkim tematyką różnorodnych zainteresowań, pasji intelektualnych i przeżyć głęboko wewnętrznych, włączając w ich plastyczne manifestacje elementy postrzeganego otoczenia. - Tematyka zawiera treści filozoficzne, religijne, kulturowe, reminiscencje z podróży po Europie Środkowo – Wschodniej, występuje często z towarzyszeniem elementów pejzażu, akcentów erotycznych, z nawiązaniami do bardziej lub mniej znanych przykładów ze świata sztuki i muzyki – tłumaczy Szymon Broda.

IMG 8900a

Uwzględniając złożoność inspiracji, odnajdujemy w tej twórczości często kompozycje wielotematyczne i wykonywane za pomocą mieszanych technik autorskich, choć powstają także prace bardziej jednorodne pod względem tematyki i techniki plastycznej – rysunki wykonywane ołówkiem, cienkopisem, kredką, obrazy w technice akrylu.

- Cechą charakterystyczną wszystkich tych prac plastycznych jest żywa kolorystyka, dynamika linii i kreski, zmaganie z nadmiarem treści i składników kompozycji, często również dylemat zakończenia ocierającego się o nieskończoność procesu twórczego w konkretnej formie – uzupełnia artysta. W obecnej twórczości plastycznej Szymona Brody możemy odczuwać atmosferę rozedrgania.

Autor z wykształcenia etnolog – antropolog kultury, z zamiłowania filozof, jest aktywny również w materii słowa – pisze szkice eseistyczne inspirowane podróżami, tematyką regionalną i wątkami autobiograficznymi. Od roku 2011 współpracuje z redakcją Kalendarza Beskidzkiego w Bielsku – Białej. W ostatnich latach publikuje również recenzje poświęcone opracowaniom literaturoznawczym z pogranicza polsko – czeskiego, pisze również wiersze. Szczegółowe informacje o autorze www.szymonbroda.prv.pl

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top