Aktualności

Stefania Bojda „uprawia” głównie malarstwo sztalugowe, malarstwo na jedwabiu oraz pastel. W swojej twórczości podejmuje tematykę malarstwa symbolicznego, w której dominuje kobieta, przyroda, martwa natura, realizuje również tematykę sakralną. Obrazy cieszyńskiej artystki można oglądać w maju br. w szpitalnej Galerii Zmiennej, która znajduje się Zespole Poradni Specjalistycznych. Wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny.

IMG 9662a
Stefania Bojda przez lata wypracowała swój niepowtarzalny i niezwykły styl -, subtelnie wyrażający emocje - w którym czuje się najlepiej. Od lat zajmuje się także ilustracją książkową. W swoim dorobku posiada przeszło tysiąc prac olejnych i trzysta na jedwabiu. Część jej obrazów znajduje się w prywatnych kolekcjach. Prace pokazywała na kilkudziesięciu wystawach zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych, w kraju i za granicą. Co ważne, malarka od pewnego czasu swoimi pracami dekoruje puste i smutne wnętrza różnych organizacji, instytucji, gdzie przebywają m.in. ludzie chorzy, samotni. 


Jeżeli chcielibyśmy analizować malarstwo od zarania dziejów, to nic innego, jak opowieść o życiu. Od początku w mojej twórczości pojawia się czas, przemijanie. Część z moich prac ma ukryte symbole. Często maluję kwiaty – lubię kwiaty, ale nie lubię ich malować w wazonach  – mówi Bojda i dodaje - Pola nadziei można realizować w różny sposób. Po wizycie w jednym z domów opieki stwierdziłam, że chorzy którzy leżą w łóżkach patrzą na puste ściany przez cały dzień. Uznałam, że tak nie powinno być. Wybrałam ciepłe, kwiatowe pejzaże. Wydrukowałam je i wspólnie z moją przyjaciółką umieściłam w antyramach. To jest moje pole nadziei. W ten sposób już kilkanaście placówek w Cieszynie, Ustroniu itd. otrzymało moje prace. Póki starczy mi sił będę to robić. Mój kolorowy świat, to moje pole nadziei.  
Stefania Bojda nierozerwalnie złączona jest z Cieszynem. Tu się urodziła, tu skończyła studia artystyczne, tu mieszka, pracuje i tworzy w zaciszu pracowni przy ulicy Nikłej. Pedagog i działacz społeczny, wydała tomiki swojego malarstwa wzbogacone wierszami naszych rodzimych poetów „Na strunach życia” (1993 r.), „Tobie dedykuję” (1998r), „Barwy i słowa’ (2002r.), „Kwiaty dla Ciebie” (2004 r.), „Serce przyrody” (2014r.), „Zatrzymane marzenia” (2015r.). Malarka jest współautorką – z bratem Józefem Golcem – trzytomowego Słownika Biograficznego Ziemi Cieszyńskiej. Przez lata prowadziła dziecięcą grupę plastyczną „Cieszyńskie Plastusie”, grupę znaną i cenioną ze względu na swoje dokonania i osiągnięcia nie tylko w Polsce. Jej uczestnicy zdobywali szereg medali, nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych, między innymi w Japonii i Indiach.
Urzeka ludzi skromnością i radością. Jej prace wszędzie budzą zachwyt.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top