Aktualności

17 listopada obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Wcześniaka. Jedną z jego tradycji jest podświetlanie charakterystycznych budynków na kolor fioletowy – kolor wcześniaków. W Polsce na fioletowo rozbłysną m.in. Pałac Prezydencki oraz Szpital im. ks. Anny. Również i cieszyński szpital będzie w kolorze fioletowym.

Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkich dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem i ich rodziców. W Szpitalu Śląskim w Cieszynie przychodzi na świat corocznie ok. 1400 noworodków. W tym rodzi się 40 wcześniaków. 

0001 2

Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkim dzieckiem, nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych, z jakimi muszą się zmagać już w pierwszych dniach życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat. W tym dniu w wielu miastach budynki są podświetlane na fioletowo – ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy tej najbardziej bezbronnej grupy dzieci – za wcześnie urodzonych, często ważących nie więcej niż torebka cukru.
Personel Oddziału neonatologicznego Szpitala Śląskiego serdecznie zaprasza do uczestniczenia w tym szczególnym święcie, który rozpocznie się 17 listopada br., o godz. 14.00 na cieszyńskim rynku.

Płyta Rynku: 14.00 – 14.50
Atrakcje: Występ grupy bębniarskiej „Walimy w Kocioł” z Kóz, przejazd motocyklistów, występ podopiecznych Integracyjnego Przedszkola Terapeutycznego Słoneczna Kraina w Cieszynie, wspólny przemarsz zakończony symbolicznym wypuszczeniem balonów.

Dom Narodowy: 15.00 – 17.15
15.05 – Szkoła -Rodzenia Cud Narodzin.” Rola edukacji w ciąży, porodzie i wczesnym macierzyństwie”
15.20 – Pokaz mody dziecięcej ULTRA Fiolet z udziałem dzieci z Integracyjnego Przedszkola Terapeutycznego Słoneczna Kraina w Cieszynie.
15.35 – Doradca Noszenia MaMotam Magda Chybiorz. „ Korzyści płynące z noszenia maluszków w chustach” wykład połączony z pokazem tańca latino w wykonaniu mam z dziećmi.
16.05- „Wydziergane od serca” – wręczenie wykonanych przez wolontariuszy czapeczek dla wcześniaków na ręce Ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
16.15- Pokaz udzielania pierwszej pomocy dzieciom- Jerzy Antyga, Fundacja Ratownictwo Motocyklowe Polska.
16.45 LASER SHOW – L-Show
17.05- Ogłoszenie wyników konkursu „Wrzuć Miedziaka dla Wcześniaka”. Wręczenie nagród.
* Podczas trwania wykładów i pokazów, na sensoryczne zabawy wszystkie dzieci zaprosi ekipa Edutherapy.
17.15- przejście na płytę Rynku – uroczyste podświetlenie na fioletowo Fontanny św. Floriana

 Przypomnijmy: Szpital Śląski w Cieszynie posiada tytuł "Szpital przyjazny dziecku", a w ubiegłym roku maluchom poświęcony był "Tydzień Bliskości".

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top