Aktualności

17 listopada na całym świecie świętowano Dzień Wcześniaka. Ważne jest nie tylko zwrócenie uwagi na małych wojowników, ale także podniesienie świadomości społeczeństwa na temat dzieci przedwcześnie urodzonych. Światowy Dzień Wcześniaka obchodzono w wielu miastach m.in. w Cieszynie.

W tym dniu w wielu miastach najważniejsze budynki są podświetlane na fioletowo. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy małych wojowników - dzieci, które na starcie życia ważyły zaledwie pół kilograma i nie potrafiły samodzielnie oddychać. W tym roku, oprócz pięknie oświetlonej Fontanny Świętego Floriana, na fioletowo zaświecił się także budynek Szpitala Śląskiego w Cieszynie. To efekt współpracy Fundacji Słoneczna Kraina Dzieciom z Kazimierą Karczmarczyk, ordynator Oddziału Neonatologicznego – mówi Monika Rabczak, prezes Fundacji Słoneczna Kraina Dzieciom.

IMG 0533a

Światowy Dzień Wcześniaka świętowano w Cieszynie po raz pierwszy w zeszłym roku. Organizatorzy - Fundacja Słoneczna Kraina Dzieciom oraz Terapeutyczne Punkty Przedszkolne Słoneczna Kraina - przygotowali w tym roku znacznie więcej atrakcji. Pierwsza część imprezy odbyła się na cieszyńskim rynku. W programie znalazł się przejazd motocyklistów, ale także przemarsz bębniarzy i symboliczne wypuszczenie stu fioletowych balonów. Część oficjalna rozpoczęła się o godz. 15:00 w COK „Dom Narodowy”. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji m.in.: laserowe SHOW, pokaz mody Ultra Fiolet, warsztaty chustonoszenia, pokaz udzielania pierwszej pomocy dzieciom, wykład na temat roli edukacji w ciąży, porodzie i macierzyństwie, zabawy sensoryczne dla dzieci. Jednym z punktów programu było ogłoszenie wyników konkursu „Wrzuć Miedziaka dla Wcześniaka”. Chodziło o zebranie funduszy na realizację programu „Wcześniak na starcie”, którego głównym celem jest poprawa sytuacji zdrowotnej dzieci urodzonych przedwcześnie poprzez stworzenie programu kompleksowej opieki. W konkursie wzięło udział bardzo dużo przedszkoli z całego Śląska. Wygrała placówka w Pierśćcu. Ten konkurs pokazuje, że placówek które chcą łączyć się z ideą wcześniactwa i wsparcia dla rodziców oraz dzieci jest bardzo dużo – przyznała w rozmowie z OX.PL Lucyna Legierska Dyrektor ds. Edukacji Słoneczna Kraina Dzieciom.

W ramach Światowego Dnia Wcześniaka na ręce ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie, zostały przekazane maleńkie czapeczki - symboliczny gest solidarności z dziećmi przedwcześnie urodzonymi oraz ich rodzicami.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top