Drukuj

W przeddzień Świąt Bożego Narodzenia personel Oddziału neonatologicznego cieszyńskiego szpitala otrzymał radosną wiadomość: do Cieszyna zostanie przesłany kolejny transport darów od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Noworodkowy oddział wzbogaci się o nowoczene inkubatory, kardiomonitor, pulsoksymetr, wagę elektryczną, pompę objętościową, pompę strzykawkową i ciepłe gniazdka. 

logo bez tla   19 a

- Ogromnie cieszę się, że podczas tych wielu lat kierowania Oddziałem neonatologicznym udało mi się zdobyć wyposażenie, którego może pozazdrościć niejeden szpitalny oddział - mówi Kazimiera Karczmarczyk, ordynator. - Wcześniaczki, w ciągu kilku ostatnich dni przywitaliśmy trzech maluchów, a także inne noworodki są zabezpieczone na każdą ewentualność. Chcemy, aby wszystkie mamy i ich dzieci czuły się u nas bezpiecznie - dodaje K.Karczmarczyk. - Wśród wielu aparatów znalazły się i "ciepłe gniazdka". Zapewne nie wszyscy znają to urządzenie. Zadaniem "ciepłego gniazdka" jest zapewnienie optymalnej temperatury niemowlęciu, który wymaga pomocy z utrzymaniem właściwej temperatury ciała. "Ciepłe gniazdko" składa się z materacyka z wodą, w którym optymalna, bardzo precyzyjnie regulowana temperatura wody utrzymywana jest przez płytę grzewczą sterowaną specjalnym elektronicznym panelem. Materacyk wraz z płytą umieszczane są razem w gniazdku bawełnianym z kołnierzem protekcyjnym. Opatulony wcześniak czuje się bezpiecznie a jego ciało utrzymuje odpowiednią temperaturę - tłumaczy Pani Ordyantor.

Zakupiony dla cieszyńskiego Oddziału neonatologicznego sprzęt zostanie dostarczony wraz z zapasami części zużywalnych oraz z serwisem. Szpital Śląski będzie uczestniczył w 27. Finale Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy, który odbędzie się 13 stycznia 2019 roku.