Aktualności

Czy w Szpitalu Śląskim czeka się na operację zaćmy 2 lata? Dlaczego chorzy mają zaćmę wtórną? Czy wszczepia się chińskie soczewki?... Aby rozwiać te wątpliwości powstał temat wykładu o zaćmie i szereg akcji profilaktycznych, na które serdecznie zaprasza dr n.med. Agata Plech, Ordynator oddziału okulistycznego cieszyńskiego szpitala. Bezpłatne badania w kierunku tej choroby zaplanowane są na 28 lutego i 7 marca br. w godz. 10.00-14.00 w Szpitalu Śląskim w Cieszynie oraz 27 lutego w Poradni Pod Skarpą 6 w Ustroniu. Dodatkowo, w trakcie akcji "Żyj zdrowo", 22 marca można z takich badań skorzystać w Starostwie Powiatowym w godz. 10.00-13.00 (sala sesyjna).

Dynamikę wykonywania zabiegów operacji zaćmy w cieszyńskim szpitalu obrazują liczby. Siedem lat temu operowano 8/9 pacjentów tygodniowo, aktualnie tę samą ilość operuje się w ciągu jednego dnia.

https://www.youtube.com/watch?v=CPkLjOZEzZo&feature=youtu.be

 

IMG 9409a

Jakie kryteria obowiązują przy kwalifikacji do operacji zaćmy?

Od 26 czerwca 2018 roku obowiązują nowe zasady kwalifikowania do zabiegów zaćmy. Kryteria, na podstawie których pacjenci są kwalifikowani do zabiegu, zostały stworzone przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO). Według wytycznych PTO podstawowym kryterium kwalifikacyjnym jest stwierdzenie zmętnienia soczewki w trakcie badania z użyciem biomikroskopu po rozszerzeniu źrenicy. Oprócz tego nie wolno kwalifikować do operacji zaćmy pacjentów, których ostrość wzroku do dali jest lepsza niż 0.6 wg tablicy Snellena.

Oczywiście, PTO wzięło również pod uwagę wyjątkowe sytuacje, przy których pacjent może zakwalifikować się do operacji zaćmy mimo niespełnienia wyżej wspomnianych kryteriów.

Do zabiegu usunięcia zaćmy mogą zakwalifikować się osoby:

1/ u których zaćma uniemożliwia diagnozę oraz leczenie innych chorób oka;
2/ które borykają się z jaskrą zamkniętego kąta lub z wąskim kątem przesączania, co znacznie podwyższa ryzyko zachorowania na jaskrę;
3/ u których występuje różnowzroczność po operacji pierwszego oka, która przekracza 3,0 D;
4/ wykonujące zawód kierowcy, a także osoby upośledzone lub chore umysłowo.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top