Aktualności

Dzięki staraniom Dyrekcji szpitala udało się pozyskać dofinansowanie na inwestycję pod nazwą „Instalacja systemu fotowoltaicznego w ZZOZ w Cieszynie”

IMG 9464A
Wniosek o dofinansowanie projektów w ramach konkursu nr RPSL.04.01.02-IZ.01-24-109/16 dla Działania 4.1 Odnawialne źródła energii, Poddziałania 4.1.2 Odnawialne źródła energii – RIT Subregionu Południowego został złożony w kwietniu 2017 r. Wniosek został przygotowany przez pracowników ZZOZ w Cieszynie.
Celem działania 4.1 jest wsparcie projektów dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł (OZE) wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej, co przyczyni się m.in. do poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym.
W dniu 23.11.2017 r. projekt o nr WND-RPSL.04.01.02-24-0381/17-002 pn. „Instalacja systemu fotowoltaicznego w ZZOZ w Cieszynie” został wybrany do dofinansowania w ramach przedmiotowego konkursu.
Zgodnie z założeniem projektu wytwarzana energia elektryczna jest w całości wykorzystywana na pokrycie bieżącego zapotrzebowania na energię elektryczną w ZZOZ w Cieszynie, szczególnie w okresie zwiększonego poboru związanego np. z działaniem urządzeń klimatyzacyjnych. Łączna wartość inwestycji wyniosła 733 093,83 zł, dofinansowanie do projektu w ramach konkursu ze środków unijnych to kwota 617 794,45 zł, wkład własny zapewnił Powiat Cieszyński.
Głównym celem projektu jest ograniczenie niskiej emisji czyli ograniczenie zanieczyszczenia powietrza oraz poprawa efektywności energetycznej ZZOZ w Cieszynie.
- Wykorzystanie potencjału energetycznego słońca ma ogromne znaczenie dla środowiska i generuje oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Inwestycja ma przede wszystkim ogromne znaczenie ekologiczne. - podkreśla zalety projektu Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim zwiększenie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Całkowity roczny uzysk energii elektrycznej szacuje się na poziomie 107,9 MWh. Przy optymalnych warunkach pogodowych pozwoli to zaoszczędzić około 50 000 zł rocznie.


- Jest to przede wszystkim instalacja, która pomaga nam dbać o środowisko. Pozwoli ona znacznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla powstającego przy wytwarzaniu energii elektrycznej w konwencjonalnych elektrowniach węglowych - zauważa Adam Śliż, Dyrektor ds. Techniczno-Gospodarczych Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Instalacja składa się z 457 szt. modułów zbudowanych z krzemu monokrystalicznego o mocy 300 Wp każdy. Całkowita moc zainstalowana to 137,1 kWp. Instalacja została zlokalizowana na dachu i elewacji Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego oraz elewacji Pawilonu Łóżkowego. Dodatkowo na dachu Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego zainstalowano optymizery mocy, które mają za zadanie niwelować wpływ zacienienia pojedynczego modułu na cały łańcuch. Zainstalowano również falowniki, które umożliwiają współpracę całego systemu z siecią energetyczną.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top