Aktualności

„Jak mądrze dbać o zdrowie w wieku dojrzałym” – taki tytuł nosiła konferencja naukowa, która odbyła się 12 marca w Sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego filia w Cieszynie. Tematem obrad było – szeroko pojęte - zdrowie seniorów. Nigdy nie jest za późno na zmianę trybu życia, taka jest konkluzja przedstawionych tematów.
Głównym koordynatorem konferencji był Uniwerystet Trzeciego Wieku przy współpracy Starostwa Powiatowego w Cieszynie, UŚl w Cieszynie, Zespołu Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, pod opieką medialną Głosu Ziemi Cieszyńskiej, OX.pl i Gazety Codziennej. Sponsorem konferencji była firma Dr.Herbich z Zielonej Góry. Ze strony cieszyńskiego szpitala w konferencji uczestniczył dyrektor Czesław Płygawko.

IMG 9469a

- Choroby cywilizacyjne stanowią ok. 80% przyczyn wszystkich zgonów, przyczyniając się do pogorszenia jakości i długości życia oraz powodują ciągle narastający problem wzrostu kosztów społecznych związanych z ich leczeniem – naświetlił problem dr n.med. Dariusz Belowski podczas swojego wystąpienia na temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Głównymi przyczynami występowania tych chorób są warunki i styl życia, które doprowadziły do zmiany podstawowych nawyków warunkujacych prawidłowy, zdrowy rozwój organizmu.
- W życiu kobiety zdarzają się sytuacje zdrowotne skrywane ze względu na objawy, które mogą skutkować zmniejszeniem atrakcyjności i poczuciem dyskomfortu - tłumaczył dr n.med. Adam Paluch podczas kolejnego wykładu. To między innymi okołomenopauzalna tzw. Suchośc pochwy, problemy urazów poporodowych i zaburzeń statyki narządu rodnego oraz nietrzymania moczu.
O konieczności szczepień mówiła lek. Bronisława Szlauer. - Szczepienia wymieniane są wśród najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny, które ratują życie i chronią przed powikłaniami związanymi z niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Wiele badań naukowych potwierdza ogromne korzyści ze stosowania szczepień. Szczepionki chronią nas przed 26 chorobami zakaźnymi i zlikwidowały jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych ospę prawdziwą - mówila B.Szlauer . Dane epidemiologiczne są jednoznaczne – warto się zaszczepić, żeby uniknąć groźnej choroby zakaźnej i związanych z nią powikłań, które mogą doprowadzić nawet do zgonu. Szczepionki ratują życie i pozwalają na oszczędności, większość szczepień jest efektywna kosztowo.
- Starość jest nieunikonionym etapem życia człowieka, są i tacy, którzy twierdzą, ze starzenie towarzyszy życiu od samego początku – eksplikował dr n.med. Marcin Pecold. W swojej prezentacji omówił charakter geriatrii jako nauki medycznej, jej relacje z pokrewnymi dyscyplinami. Krótko przedstawił „klasyczne” problemy takie jak: otępienie, upadki, depresja.
O tym czym jest zdrowie psychiczne mówiła mgr Bożena Pochaba przytaczając definicję WHO. – Do zasad budowania satysfakcjonujacych relacji należą m.in.: ciepły kontakt wzrokowy, poświęcony czas, zwalnianie tempa konwersacji, przebaczanie, drabina emocji, i rozwijanie zainteresowań – tłumaczyła B.Pochaba.
Przedstawiciel firmy Dr.Herbrich – Philipp Herbrich zapoznał zebranych ze wskazaniami do stosowania pessarów ginekologiczno-położniczych, m.in. do leczenia obniżenia macicy i pochwy, wypadania macicy i pochwy, nietrzymania moczu, częstomoczu itp.
Konferencję uśwetniła interpretacjami muzycznymi Bogumiła-Faustyna Dunikowska.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top