Aktualności

19 marca, po raz piętnasty przedstawiciele jednostek samorządów, edukacji, służb zdrowia i sanitarnych spotkali się na kolejnej edycji "Forum Inicjatyw Prozdrowotnych w Powiecie Cieszyńskim" zorganizowanego przez Biuro Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Główne założenia programu to upowszechnianie informacji, edukacja i współpraca między jednostkami.

IMG 9526a

Tematem wiodącym pierwszej części programu, był wykład na temat najczęstszych błędów żywieniowych, jakie są ich następstwa i jak im zaradzić, który poprowadziła mgr inż. Barbara Wojda z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Druga część forum miała charakter informacyjny i propagujący dobre praktyki prozdrowotne w regionie. Moderatorem forum była Barbara Kłosowska Kierownik Biura Promocji Zdrowia, która omówiła idee i cele forum oraz planowane działania prozdrowotne Biura. Plany Cieszyńskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego „Więź” przedstawiła Prezes Aneta Szydłowska-Kaleta. Problematykę reumatoidalnego zapalenia stawów oraz osteoporozy naświetliła dr Małgorzata Kapuśniak ze Śląskiego Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności w Ustroniu. O fenomenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie mówiła Teresa Wałga. Dr n.med. Agata Plech wyjaśniła wagę badań przesiewowych u dorosłych i u dzieci. - Niezależnie od wieku dziecka każda wada wzroku wymaga korekcji. Należy pamiętać, że jeśli zignorujemy problemy ze wzrokiem u naszego dziecka, to po 8 roku życia może dojść do niedowidzenia. Schorzenia tego nie da się wyleczyć, ani skorygować za pomocą okularów – łumaczyła dr A.Plech.
Szpital Śląski w Cieszynie działania prozdrowotne ma wpisane w statut. Są to nie tylko wykłady Pro salute, ale wiele innych działań m.in. w zakresie poprawy sposobu i jakości żywienia (to np. edukacja pacjentów), profilaktyki i rozwiązywania problemów zdrowia psychicznego (np. programy terapeutyczne pomagające chorym na powrót do samodzielnej egzystencji), w zakresie ryzyka zdrowotnego wynikającego z zagrożeń fizycznych, chemicznych i biologicznych w miejscu pracy (np. standardy akredytacyjne, szkolenia bhp), a także w zakresie poprawy zdrowia prokreacyjnego (np. zapewnienie opieki podczas ciąży i bezpiecznego przebiegu porodu oraz badania przesiewowe noworodków). Corocznie Sekcja promocji zdrowia przygotowuje i przesyła do Starostwa Powiatowego plan wszelkich działań prozdrowotnych, w których uczestniczy Szpital Śląski.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top