Aktualności

Szpitalna Galeria Zmienna, która znajduje się w Zespole Poradni Specjalistycznych, zaprasza serdecznie na kwietniową odsłonę. Z potrzeby serca - tak zatytułował swoje prace Wiesław Hermach, malarz, który ponad wszystko ulubił konie.
IMG 9592a

Artysta jest absolwentem Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku - Białej oraz Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Mieszka w Jasienicy. Maluje od wielu lat techniką akwarelową i olejną, uprawia także grafikę, w szkicach używa metody lawowania. Tematyką jego prac są portrety koni, marynistyka oraz architektura. Był członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Od 1993 roku należy do Grupy twórczej „Barwa” przy GOK w Jasienicy, której obecnie jest prezesem. Miał dwie wystawy indywidualne. Brał udział we wszystkich wystawach zbiorowych grupy „Barwa„ między innymi: w Petrvaldzie i Ostrawie. Dwukrotnie uczestniczył w Wojewódzkim Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka, brał udział w I Strumieńskich Spotkaniach z Paletą im. Emilii Michalskiej oraz w plenerze malarskim - Kazimierz 99. Prezentowane prace powstawały na przestrzeni kilkunastu lat, tak z pasji malowania, jak i potrzeby serca.

Lawowanie − cieniowanie i nakładanie warstw koloru, często jednolitej barwy, za pomocą pędzla, piórka lub rapidografu. Technika ta ma na celu pogłębienie przestrzenności i plastyczności dzieła. Służy także do podkolorowania rysunku konturowego, wykonywania ciemnych partii (cieniowanie plamą) oraz stworzenia efektów światłocieniowych. Jest często stosowana przy malowaniu akwarelami, tuszem i pastelami. Lawowanie daje bardzo dobre efekty przy malowaniu np. pejzaży, obrazów impresjonistycznych i wszystkich innych dzieł, wymagających pokazania głębi, perspektywy powietrznej, gry światła i cienia oraz zjawisk atmosferycznych (deszcz, mgła). Delikatny, cienki papier nie nadaje się do stosowania na nim tej techniki, wykazuje on tendencję do szybkiego zużywania się. Najlepszy jest średnioziarnisty papier czerpany, karton, wsiąkliwy papier akwarelowy oraz płótno.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top