Aktualności

Wiosenne spotkanie z cyklu Pro salute, które odbyło się 16.04 (wtorek), dotyczyło balneologii, wskazań do leczenia oraz przeciwwskazań. Lek. Małgorzata Kowala-Kozioł wyczerpująco omówiła wykorzystanie właściwości leczniczych wód podziemnych i borowin oraz zastosowanie ich w lecznictwie, zwłaszcza w terapii chorób przewlekłych.

IMG 0195a

WSKAZANIA DO LECZENIA BALNEOLOGICZNEGO

Choroby reumatologiczne i urazowo-ortopedyczne: reumatoidalne zapalenia stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, dyskopatia, osteoporoza, dna moczanowa, stany pourazowe i po zabiegach ortopedycznych stawów i kości, skrzywienie kręgosłupa.

Choroby układu krążenia: stabilna choroba niedokrwienna serca, stany po zawale serca, zastawek i naczyń, stany po operacji zastawki i naczyń, nadciśnienie tetnicze.  

Choroby układu oddechowgo: przewlekły nieżyt górnych dróg oddechowych, przewlekły nieżyt oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc, stany po zapaleniach dróg oddechowych.

Choroby układu nerwowego: zespół rwy kulszowej i splotu ramiennego, nerwobóle i przewlekłe zapalenia splotów nerwowych, stany po udarach mózgu, stany po operacjach neurochirurgicznych, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, migreny, nerwice narządowe.  

Choroby układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii: cukrzyca wyrównana I i II typu, otyłość prosta i skojarzona z chorobami układu krążenia ze zmianami w układzie ruchu i zaburzeniami gospodarki lipidowej, niedoczynność tarczycy, wole obojętne.

Choroby skóry: łuszczyca, bielactwo, choroby z zaburzeniami rogowacenia naskórka, choroby naczyniowe skóry.     

Inne: rehabilitacja po mastektomii.

PRZECIWWSKAZANIA DO LECZENIA BALNEOLOGICZNEGO

Ostre i przewlekłe choroby zakaźne, pełnoobjawowa niewydolność krążenia i oddychania, skazy krwotoczne ciężkiego stopnia, choroby psychiczne, niedorozwój umysłowy znacznego stopnia, zniedołężnienie, całkowita niesprawność do samoobsługi, dużego stopnia nietrzymanie moczu, alkoholizm i narkomania, padaczka z częstymi upadkami, czynna choroba nowotworowa, stany w przebiegu leczenia operacyjnego lub zachowawczego nowotworów (nerki, czerniaka, złośliwego, białaczki i ziarnicy złośliwej) przed upływem 5 lat od zakończenia leczenia i pozostałe przed upływem 1 roku od zakończenia leczenia, ostre zapalne i niedokrwienne choroby kardiologiczne, groźne zaburzenia rytmu serca (w tym napadowe migotanie przedsionków ze zmianami w sercu) w ciągu ostatnich 6 miesięcy, nadciśnienie tętnicze III stopnia z 2 i więcej czynnikami ryzyka.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top