Aktualności

Szpital Śląski w Cieszynie uruchamia nowy Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny w Skoczowie przy ul. Krzywej 4. Powstanie jednostki jest kolejnym krokiem rozwoju pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego, do którego cieszyńska placówka przystapiła 1 września 2018 r. Do punktu mogą zgłaszać się osoby, które chcą uzyskać fachową informację, dotyczącą leczenia lub potrzebują porady psychologicznej, ustalenia ewentualnego leczenia psychiatrycznego. Punkt będzie działał w dni robocze od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 18.00. Można również kontaktować się telefonicznie pod nr tel. 570 860 477. W spotkaniu uczestniczyli Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie, Janina Żagan, Wicestarosta cieszyński, lek. Andrzej Kłoda, Pełnomocnik Dyrektora ds. Centrum Zdrowia Psychicznego, Adam Śliż, Z-ca Dyrektora ds. Techniczno-Gospodarczych.

IMG 0776a

Co kryje się za CZP?

1 września Szpital Śląski w Cieszynie, jako jeden z 28 ośrodków w Polsce wszedł do pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Program skierowany jest do osób pełnoletnich obejmujący cały powiat cieszyński.

Co się zmieniło dla pacjenta?

Wszystkie formy leczenia i opieki nad pacjentem zostały zintegrowane. Kolejną zmianą jest powstanie Zespołu Leczenia Środowiskowego, zajmującego się leczeniem w warunkach domowych ale w ściśle określonych zaburzeniach psychicznych. Oferowana przez zespół forma leczenia jest skierowana do osób, które nie są w stanie skorzystać z opieki ambulatoryjnej a wcześniej jedyną formą leczenia była hospitalizacja w zamkniętym oddziale lub co gorsza brak opieki i w konsekwencji brak perspektyw na lepsze funkcjonowanie.

Gdzie szukać pomocy?

Szukając pomocy warto zgłosić się osobiście lub zadzwonić do Punktu Zgłoszeniowo-Koorydynującego, pod numer 338549200 wew. 550 gdzie można zasięgnąć porady oraz uzyskać fachową i kompleksową informację. Nasz punkt działa w Poradni Zdrowia Psychicznego, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00, oprócz dni ustawowo wolnych od pracy.

Można także przyjść „z ulicy”, nie trzeba skierowania!

Pomoc udzielana jest przez psychologów i pielęgniarkę psychiatryczną. Jej zakres zależy przede wszystkim od stanu psychicznego osoby zgłaszającej się. Czasem kończy się na jednorazowym spotkaniu, rozmowie czy wsparciu. Niekiedy wymagana jest konsultacja psychiatryczna co wiąże się z ustaleniem terminu wizyty u lekarza.

Co zrobić kiedy stan psychiczny osoby potrzebującej pomocy nie pozwala na dotarcie do poradni?

Wtedy, po ocenie typu schorzenia psychicznego i zasadności interwencji przez pracownika punktu, wizyta może odbyć się w miejscu zamieszkania.
Zespół Leczenia Środowiskowego składa się z lekarzy, pielęgniarek, psychologów, terapeutów środowiskowych oraz asystentów zdrowienia działających w terenie. Przy pierwszej wizycie dla każdego pacjenta ustala się w formie planu indywidualną opiekę terapeutyczną. To w nim ustala się zakres oraz czas działań. Praca zespołu, poprzez szeroki wachlarz oddziaływań, ma na celu jak najszybszy powrót pacjenta do zdrowia w miejscu zamieszkania bez konieczności hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym. Często nie jest to tylko praca z pacjentem, ale jest to też praca z rodziną.
Jak widać Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie zapewnia opiekę i leczenie we wszystkich formach, to jest: opiekę ambulatoryjną, domowo-środowiskową, oddziału dziennego oraz oddziału całodobowego, gdzie wykwalifikowana kadra leczy według nowoczesnych standardów leczenia.

Wojciech Zaleski

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top