Aktualności

Dlaczego chorujemy? Co osłabia nasz organizm ? W końcu – jak możemy się ustrzec przed różnymi dolegliwościami? Na te i wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedź podczas pierwszego w tym sezonie prozdrowotnego wykładu „Pro Salute” w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Spotkanie odbyło się w poprzedni wtorek 24 września i zgromadziło zainteresowanych uczestników, którzy w ciepłej atmosferze, towarzyszącej wydarzeniu, chętnie zadawali pytania i korzystali z dodatkowych konsultacji z pracownikiem socjalnym i prawnikiem. Tym samym, wykłady dotyczące zdrowia powróciły do Szpitala Śląskiego w nowej odsłonie.

IMG 20190924 160919a


Wykład inauguracyjny „Dlaczego chorujemy i jak samemu zadbać o swoje zdrowie”, rozpoczynający nowy sezon spotkań prozdrowotnych „Pro Salute”, otworzył dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie Czesław Płygawko, który przywitał wszystkich uczestników oraz przedstawił dr n.med. Agatę Plech – organizatorkę tegorocznej edycji wykładów. W ramach wtorkowego spotkania można było zasięgnąć bezpłatnych porad prawnika Igora Bocheńskiego oraz szpitalnego pracownika socjalnego Renaty Zwierzyńskiej, którzy opowiedzieli dodatkowo o aspektach prawnych oraz świadczeniach związanych z osobami chorymi – niesamodzielnymi. Eksperci zachęcili do sięgania po pomoc w trudnościach związanych z sytuacją środowiskową pacjenta i rodziny.


Aktywność fizyczna to klucz do dobrego samopoczucia


Geneza chorób oraz wskazanie jak istotny wpływ na nasze zdrowie ma styl życia, który prowadzimy to tematy przewodnie wykładu inauguracyjnego, który poprowadziła dr n. med. Agata Plech. Organizatorka zaprezentowała uczestnikom wydarzenia nową piramidę zdrowego stylu życia, u podstawy której w zeszłym roku oficjalnie pojawiła się aktywność fizyczna. Zmiana w piramidzie zdrowego stylu życia stała się również okazją do zaproszenia do aktywności fizycznej po wykładach, które odbywać się będą w kolejnych miesiącach.
Okazuje się, że styl życia jaki prowadzimy ma wpływ na nasze zdrowie aż w 53%! Inne czynniki, które na nie wpływają to m.in. środowisko fizyczne, czynniki genetyczne oraz stan opieki zdrowotnej. Te trzy bodźce jednak wpływają łącznie zaledwie w 47% na naszą formę. Styl życia to produkty, jakie spożywamy, aktywność fizyczna, którą uprawiamy i ilość używek, które są częścią naszych nawyków. Bardzo istotna dla naszego zdrowia jest również nie tylko odpowiednia ilość snu, ale i jakość. Warto więc zadbać o jego prawidłową higienę i przestrzegać kilku zasad, aby zasnąć bez konieczności środków nasennych i obudzić się wypoczętym. W codziennych obowiązkach należy pamiętać także o sposobach radzenia sobie ze stresem, które pozwolą nam rozładować emocje i wyciszyć organizm. Pamiętajmy, że stres to cichy zabójca. Ponadto, wielu ludzi nie uprawia żadnego sportu! Bardzo często te same osoby nie odżywiają się zdrowo i nie dostarczają organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Nałogi, które im towarzyszą, jak palenie papierosów czy spożywanie alkoholu, również w znacznym stopniu przyczyniają się do powstających chorób. Spotkania „Pro Salute” mają na celu podniesienie świadomości prozdrowotnej mieszkańców naszego regionu i tym samym przyczynią się do ochrony przed dolegliwościami. Aby tego dokonać pacjent musi zdobyć konkretną wiedzę, którą zapewnią mu spotkania z ekspertami oraz powinien być zaangażowany w proces zmiany stylu życia i wytrwały w swoich nowych postanowieniach.


Domowa atmosfera pierwszego spotkania


Atmosfera na wykładzie inauguracyjnym była radosna, wręcz rodzinna, jak komentowali uczestnicy. Aktywnie brali oni udział w wydarzeniu, dopytując o nurtujące ich szczegóły z zakresu prowadzenia zdrowego stylu życia.
- Cieszę się, że ponownie mogę uczestniczyć w wykładach organizowanych przez Szpital Śląski w Cieszynie, który w odpowiedni sposób dba o edukację swoich pacjentów oraz potencjalnych pacjentów. Z przyjemnością będę uczestniczyć w spotkaniach, które przewidziane są w tym cyklu – mówi Pani Jadwiga, uczestniczka wykładu inauguracyjnego.


Szpital Śląski w Cieszynie zaprasza na październikowe spotkanie z cyklu Pro Salute!


Już 22 października odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Pro Salute, na które Szpital Śląski w Cieszynie zaprasza wszystkich zainteresowanych własnym zdrowiem. Podczas spotkania odbędą się dwa wykłady: „Recepta na zdrowie – jedz zdrowo i ruszaj się co dnia”, który poprowadzi Justyna Cieślica oraz „Zalety spacerów - pokochaj nordic walking”, poprowadzony przez Barbarę Jarzynę. Po wykładzie, chętni uczestnicy będą mogli wybrać się na wspólny spacer, dlatego zachęcamy do zabrania ze sobą kijków nordic walking.
- Często słyszę, np. w czasie zbierania wywiadu, następujące wątpliwości, pytania i opinie pacjentów: „Dlaczego właśnie mnie to spotkało? Skąd u mnie ta choroba? Po kim?”. Chorzy reagują lękiem
i zaprzeczają własnemu udziałowi w procesie powstawania choroby. – zauważa dr nauk med. Agata Plech ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie. - Nie dostrzegają szkodliwości spożywania tłustych potraw, jedzenia słodyczy, wieloletniego palenia papierosów, długich godzin spędzonych przed telewizorem oraz absolutnego braku aktywności fizycznej. Główna myśl, jaka mi się wtedy rysuje w głowie, to ich zupełny brak poczucia odpowiedzialności za stan swojego zdrowia.
Właśnie dlatego spotkania z cyklu Pro Salute, które wracają w zupełnie odświeżonej formule to doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy w zakresie profilaktyki prozdrowotnej. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania!

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top