Aktualności

Szpital Śląski w Cieszynie został partnerem kampanii edukacyjnej “Zdrowy Senior” realizowanej przez Samorząd Województwa Śląskiego, a dr n. med. Marcin Pecold – ordynator Oddziału Geriatrycznego w naszym szpitalu jest jej ekspertem. To projekt, dzięki któremu aktywni seniorzy, jak i Ci potrzebujący wsparcia, mogą skorzystać z porad specjalistów w zakresie 9 kluczowych obszarów dla ich zdrowia i kondycji. Każdy obszar stanowi element układanki, a wszystkie razem mogą zapewnić zdrowszą i lepszą przyszłość. Tworzą je: dieta, ruch, aktywność, bezpieczeństwo, leki, psychika, bariery, trendy oraz współpraca. Porad seniorom udzielili eksperci, a zebrane zostały na stronie zdrowysenior.slaskie.pl . Jako partner zachęcamy wszystkich seniorów, a także osoby opiekujące się seniorami i wchodzące w wiek senioralny do zapoznania się z ważnym przesłaniem kampanii i skorzystania z wiedzy specjalistów.

Banner Kampania Zdrowy Senior


To, w jaki sposób można poukładać sobie zdrową przyszłość, zależy od nastawienia seniorów oraz ich najbliższych. Każdy z nas, każdego dnia staje się seniorem. Jak mówią specjaliści - nasza starość zaczyna się już w dzieciństwie, a styl naszego życia - ruch, dieta, psychika - wszystkie 9 obszarów opisanych w projekcie - wpływają na to czy jesień naszego życia będzie pogodna. Warto zadbać o nią zawczasu.
- Kontrola nadmiaru stresów, uczenie się, trening poznawczy mózgu oparty o czytanie, realizowanie swojego hobby, tworzenie, granie, pisanie, występowanie, opowiadanie, a także eliminacja czynników uszkadzających naczynia, w szczególności palenia tytoniu i otyłości pomagają w przesunięciu chorób przewlekłych mózgu na późną starość - mówi dr. n. med. Jarosław Derejczyk, Konsultant Wojewódzki ds. geriatrii, główny ekspert projektu „Zdrowy Senior". Dbając o te czynniki dłużej pozostajemy w dobrej formie i możemy cieszyć się życiem.


Jedną z ambasadorek zdrowego podejścia do życia w kampanii „Zdrowy Senior" jest Joanna Bartel, znana i lubiana aktorka i artystka kabaretowa. Jej sposobem na to, aby zachować długie i zdrowe życie jest nieustanna aktywność, także ta zawodowa oraz dobry humor i radość. Joanna Bartel nie jest jedyną ambasadorką zdrowego podejścia do życia. Jest nią także 79-letnia Pani Barbara, która wystąpiła w filmach o "Zdrowym Seniorze" obejmujących swoim zakresem obszary: diety, ruchu, świadomego przyjmowania leków, a także weryfikacji swojej sprawności fizycznej. Pani Basia udowadnia, że wiek to tylko liczba, a swoją postawą uosabia wszystkie 9 obszarów kampanii „Zdrowy Senior".
Według puzzli, które są w stanie zapewnić zdrowy obraz naszej przyszłości, należy pamiętać o zbilansowanej diecie, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Należy regularnie zażywać ruchu, który pomaga w zachowaniu dobrej formy i wzmacnia ogólny stan organizmu. Ponadto, niezwykle istotne jest zadowolenie z życia, o którym wspominają eksperci oraz ambasadorzy zdrowej przyszłości, a osiągnąć je można dzięki zachowaniu aktywności na co dzień. Korzystanie z zajęć przeznaczonych dla seniorów, podróżowanie czy uczestniczenie w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych to tylko niektóre z form aktywności, które można wprowadzić do swojego życia. Warto również angażować się w wolontariat i wspierając innych, pomagając im, pomagać również sobie. Należy śmiało korzystać z mody, łączyć trendy i inspirować się nowymi nurtami. Korzystać z komputera, smartfonów i internetu. Kampania „Zdrowy Senior" przestrzega też przed niebezpieczeństwami, które mogą czyhać w otoczeniu i zwraca uwagę na fakt, że bez zgody lekarza nie powinno się zażywać lekarstw oraz suplementów diety – także tych zakupionych bez recepty. Ponadto, otaczający świat stawia przed seniorami wyzwania, którym muszą stawiać czoła. Rosnąca liczba wypadków z udziałem seniorów, zagrożenie życia i zdrowia czy przestępstwa stają się bardzo niepokojące – dlatego warto o nich mówić i przed nimi przestrzegać.
Odpowiedzialność za nasze zdrowie i samopoczucie w jesieni życia spoczywa w naszych rękach. Już od najwcześniejszych lat należy oswajać się z tym etapem naszego życia, aby lepiej się czuć w wieku senioralnym. Starzenie się jest nieuchronne, ale to właśnie my jesteśmy kowalami własnego losu i możemy sprawić, aby nie niosło ono za sobą negatywnych konsekwencji. Aby tak było, należy działać już dziś.
Dlatego - poukładaj sobie zdrową przyszłość! Wejdź na zdrowysenior.slaskie.pl!

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top