Drukuj

W piątek (3.01) na lądowisku na pawilonie łóżkowym Szpitala Śląskiego w Cieszynie miało miejsce pierwsze lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Konieczne było pilne przetransportowanie pacjenta w celu wykonania zabiegu trombektomii czyli usunięcia skrzepliny naczynia wewnątrzczaszkowego powodujące niedokrwienie mózgu. Inwestycja zaczyna przynosić efekty.

pierwsze lądowanie3a

W przypadku zawału niedokrwiennego mózgu okno terapeutyczne wynosi 6h. W tym czasie powinna zostać wykonana diagnostyka oraz zabieg wyjęcia skrzepliny. Obecnie trombektomia jest najskuteczniejszą metodą interwencyjnego leczenia zawału niedokrwiennego mózgu. Zabieg ten umożliwia uniknięcie powikłań, w tym paraliżu. Wykonuje się go tylko w niektórych ośrodkach, m.in. w Oddziale Neurologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu, dokąd został przetransportowany pacjent z cieszyńskiej placówki.
Lądowisko w Szpitalu Śląskim zostało niedawno otwarte, a już w pierwszych dniach od zgłoszenia do gotowości zostało wykorzystane do ratowania życia pacjenta. Inwestycja warta 11 mln zł okazuje się nieoceniona dla mieszkańców powiatu.

  

pierwsze_lądowanie1a.jpg pierwsze_lądowanie2a.jpg pierwsze_lądowanie3a.jpg

pierwsze_lądowanie4a.jpg