Aktualności

W dniu 28.01. 2020 r. w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyło się spotkanie podsumowujące osiem lat działalności Oddziału Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego działającego w cieszyńskiej placówce. Na spotkaniu przedstawiono krótką historię działalności oddziału, a także opowiedziano o planach rozwoju.

IMG 2588A


W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele regionu w tym; Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kubicius, Burmistrz miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Anna Suchanek, Senator RP Tadeusz Kopeć, Przewodniczący Sejmiku Śląskiego Jan Kawulok, Dyrektor Szpitala Śląskiego Czesław Płygawko, Dyrektor GCM Klaudia Rogowska, a także burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu cieszyńskiego oraz pozostali goście.


Oddział Kardiologii GCM rozpoczął swoją działalność w Szpitalu Śląskim w Cieszynie w roku 2012 zabezpieczając mieszkańców ziemi cieszyńskiej w zakresie chorób serca. W początkowym okresie stosowano wyłącznie leczenie zachowawcze, ale oddział stale się rozwijał i modernizował. Krokiem milowym w rozwoju było rozpoczęcie w 2017 r. wykonywania procedur inwazyjnego leczenia zawału serca w ramach Programu Kompleksowej Opieki Specjalistycznej leczenia zawału serca „KOS-zawał”. Program okazał się wielkim sukcesem medycznym. Polega na objęciu kompleksową ochroną pacjentów z zawałem serca i pozwala znacząco zmniejszyć śmiertelność w tego typu przypadkach.

Kolejną ważną inwestycją było w 2018 r. oddanie do użytku zmodernizowanego 5-łóżkowego Oddziału Intensywnej Opieki Kardiologicznej, który od 2019r. w ramach kontraktu z NFZ rozpoczął realizację świadczeń z zakresu leczenia ciężkiej niewydolności serca. Końcem 2019r. oddano do użytku zmodernizowaną, wyposażoną w nowy angiograf Pracownię Hemodynamiki, którą uczestnicy spotkania mogli obejrzeć po zakończonych prelekcjach.

- Niewątpliwym sukcesem zamiejscowego Oddziału Kardiologii GCM w Cieszynie jest włączenie w 2019 roku aż 94% pacjentów z zawałem serca do Programu KOS-zawał. - podkreślała na spotkaniu Klaudia Rogowska, Dyrektor GCM Szpital w Ochojcu.

Posiadanie dynamicznie rozwijającego się Oddziału Kardiologii w Cieszynie to niewątpliwa korzyść dla mieszkańców powiatu. GCM jako szpital kliniczny posiada większe możliwości i środki na modernizowanie i doposażanie oddziału. Na spotkaniu podkreślano również jak ważna jest dobra współpraca między szpitalami.

- Dwa szpitale publiczne GCM i Szpital Śląski w Cieszynie połączyły swe siły i jak czas pokazuje współpraca przynosi korzyści dla obu stron. Oddziały Szpitala Śląskiego mają dostęp do konsultacji oraz badań diagnostycznych z zakresu kardiologii dla swoich pacjentów, natomiast Oddział Kardiologii może korzystać z całego zaplecza diagnostycznego cieszyńskiej placówki oraz konsultacji specjalistów z innych dziedzin, zwłaszcza w zakresie leczenia stanów nagłych - podkreślał zalety współpracy Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Oddział Kardiologii planuje dalszy rozwój i wdrażanie nowoczesnych metod leczenia. Dostęp do świadczeń i całego zaplecza, jakim dysponuje obecnie oddział ma ogromne znaczenie zarówno dla pozostałego personelu szpitala jak i mieszkańców powiatu. Dużym plusem jest posiadanie lądowiska zarówno przez Szpital Śląski jak i Górnośląskie Centrum Medyczne. W przypadku konieczności wykonania specjalistycznych zabiegów, pacjent może zostać szybko przetransportowany do głównej siedziby GCM w Ochojcu.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top