Aktualności

Nadszedł czas rozliczeń podatkowych za ubiegły rok. Każdy, kto rozlicza swój PIT może przekazać 1% podatku bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Jak co roku Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego zwraca się z prośbą o przekazanie 1% na zakup aparatury medycznej dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Można to zrobić wpisując KRS Fundacji 0000130105 w swoim rozliczeniu podatkowym.

Baner fundacja


Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego działa aktywnie od 1991 r. pozyskując środki na zakup niezbędnego sprzętu medycznego. Środki finansowe z budżetu państwowego nie wystarczają na utrzymanie europejskich standardów diagnostyki i leczenia, dlatego zadaniem Fundacji jest stałe unowocześnianie cieszyńskiej służby zdrowia dzięki darowiznom indywidualnych sponsorów. W ubiegłym roku przekazała dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie aparaturę za łączną kwotę 109 147,16 zł, zaś Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe otrzymało łącznie 15 230,00 zł. Dzięki dobrowolnym wpłatom oraz 1% podatku Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego może wspierać działalność Szpitala Śląskiego w Cieszynie, który rocznie przyjmuje blisko 50 tys. pacjentów z całego powiatu cieszyńskiego. Przychody Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego za rok 2019 wyniosły ogółem 188 405,67 zł. W tym suma 78 384,40 zł pochodzi od wpłacających z tytułu 1%. Fundacja pragnie gorąco podziękować wszystkim, którzy pomogli zbierać środki na zakup sprzętu ratującego życie.

Sztuczne nerki – cenny dar Fundacji dla Stacji Dializ

Jednym z niezwykle istotnych darów, które przekazała w ubiegłym roku Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego Stacji dializ to 2 aparaty do hemodializy tzw. sztuczne nerki. Sprzęt o łącznej wartości 73 440,00 zł został oddany pacjentom w marcu ubiegłego roku. Darczyńcy wpłacili na celowe konto 32 062,50 zł, reszta została pokryta przez Fundację.
Nowe 2 sztuczne nerki o wartości łącznej ponad 73 tys. zł zostały zakupione częściowo z darowizn pozyskanych w miesiącach styczeń - marzec 2019 r., podczas koncertów charytatywnych zorganizowanych przez GOK w Goleszowie, COK Dom Narodowy w Cieszynie, a także przez ZPiT Ziemi Cieszyńskiej oraz podczas apeli zamieszczonych na portalach. W ten sposób na celowe konto Fundacji wpłynęło ponad 32 tys. zł. Reszta pochodzi z 1% podatku - wyjaśnia Janusz Martynek, prezes Fundacji i dodaje - Pragnę podziękować mieszkańcom regionu, a także osobom spoza, że poprzez swoje wpłaty pomogli nam zakupić tak potrzebną aparaturę. 
Należy wspomnieć, że od 8 listopada 2019 roku cieszyńska Stacja Dializ nosi zaszczytne imię Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. Stacja Dializ w Szpitalu Śląskim działa od prawie 23 lat. Powstała dzięki wysiłkowi wielu ludzi, a przede wszystkim dzięki dr Maciejowi Krzanowskiemu, ówczesnemu dyrektorowi Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Od tej pory oddział, znajdujący się pod specjalną opieką stowarzyszenia, stale wspomagany jest zakupami nowych nerek.

Fundacja troszczy się o każdy aspekt działalności szpitala

Nowoczesny 10 KIT ATTEST SUPER RAPID I 490 otrzymała Centralna Sterylizatornia Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Nowy sprzęt, o wartości 10 086,00 zł to autoczytnik, który służy do inkubowania i automatycznego odczytywania wskaźników biologicznych o bardzo szybkim odczycie, co zapewnia natychmiastowe i niezawodne monitorowanie procesów sterylizacji parowej w Centralnej Sterylizatorni. Prawidłowe mycie i dezynfekcja, a następnie sterylizacja z użyciem wskaźnika biologicznego w każdym wsadzie daje najwyższy poziom pewności, że każdy cykl sterylizacji jest skuteczny.

Dary Fundacji trafiły również do oddziałów

Oddział chirurgiczny ogólny Szpitala Śląskiego w Cieszynie otrzymał od Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego specjalistyczny wózek anestezjologiczny wyposażony w koła przeciwpyłowe, centralny zamek, automatycznie wysuwany blat boczny oraz górną, dodatkowo zamykaną szufladę na leki. Wartość podarowanego sprzętu to 5950,80 zł.
Do Oddziału rehabilitacyjnego Szpitala Śląskiego w Cieszynie trafił wózek wspomagający przewożenie chorego, o wartości 2700 zł. Wózek zakupiony przez Fundację okazał się szczególnie potrzebny dla osób z wrodzoną i nabytą dysfunkcją narządów ruchu. 

Kolejny rok pracy Fundacji to nowe wyzwania

Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego planuje kolejny duży zakup o niebagatelnej wartości i znaczeniu - USG Dopplera dla cieszyńskiej Stacji Dializ. Koszt aparatu to 90 000,00 zł.
Dializy ratują życie wielu pacjentów, i tych którzy czekają na nową nerkę, i tych którzy - z wielu względów - tej nerki nie dostaną. Cieszyńska Stacja Dializ jest przygotowana do całodobowej opieki nad pacjentem. Sztuczne nerki są i pracują, ale coraz częściej pojawia się potrzeba dogłębnej diagnozy problemu zdrowotnego. Stąd potrzeba zakupu niezbędnego aparatu do wykonywania usg jamy brzusznej (pod kątem oceny chorych nerek) wraz z drugą głowicą do wykonywania badań naczyniowych metodą Dopplera (ocena przetok tętniczo-żylnych do dializ). Są to metody umożliwiające lepsze diagnozowanie w trybie pilnym oraz leczenie chorych z niewydolnością nerek.

Podziękowania dla mieszkańców powiatu

Fundacja z całego serca dziękuje wszystkim mieszkańcom i firmom powiatu cieszyńskiego, które dotąd aktywnie włączały się w zakupy wielu sprzętów i aparatury dla chorych. Wpłacając dobrowolne datki lub przekazując 1% podatku należy zawsze pamiętać, że każda przekazana złotówka, to utrzymanie życia i zdrowia.  
Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego działa cały rok prowadząc zbiórki na zakup sprzętów, m.in. na aparaturę do hemodializ, ponieważ pacjentów przybywa, a przy całodobowej pracy sztuczne nerki szybko się eksploatują. Szczegóły dotyczące zbiórek można znaleźć na stronie Fundacji www.fundacja.cieszyn.pl

W jaki sposób przekazać 1% podatku na Fundację?

Przekazanie 1% swojego podatku jest bardzo proste. Wypełniając zeznanie roczne wpisuje się nr KRS 0000130105. Program do samodzielnego wypełnienia deklaracji znajdziesz na stronie fundacji www.fundacja.cieszyn.pl. KRS można również wpisać korzystając z usługi e-PIT. Aby zobaczyć swój e-PIT, zaloguj się na stronie www.podatki.gov.pl. Znajdziesz tam również szczegółowe informacje o tym, jak dokonać zmian w swojej deklaracji i przekazać 1% podatku.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top