Aktualności

Stres staje się niemal nieodłącznym towarzyszem naszego życia. Na co dzień otacza nas wiele stresorów przed którymi nie sposób uciec – praca, samotność czy problemy finansowe. Czasem stres może mobilizować do działania, ale niestety zdecydowanie częściej ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie wtedy kiedy stan napięcia utrzymuje się długo, a stres przejmuje nad nami kontrolę. Jak sobie więc z nim radzić? Jak rozpoznać, że organizm jest przeciążony z powodu stresu? O tym opowie psycholog mgr Adam Wójcik podczas marcowego spotkania „Pro Salute” w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie we wtorek 17 marca o godz. 16:00 na parterze w Pawilonie Diagnostyczno-Zabiegowym.

Info pro salute 03odwolany

Polacy są bardzo zestresowanym narodem. Według badań przeprowadzonych w 2019 roku aż 80% zapytanych Polaków odpowiedziało, że stres towarzyszy im niemal codziennie. Pod tym względem przodujemy w Europie. Lista czynników powodujących stres jest długa i bardzo trudno jest je całkowicie wyeliminować. Warto też pamiętać, że nikt nie żyje w sposób zupełnie bezstresowy, a napięcie nerwowe jest naszą naturalną reakcją na trudne sytuacje. Niestety coraz częściej borykamy się z przedłużającym się, przewlekłym stresem, który w pewien sposób przejmuje kontrolę nad nami i dyskretnie wyniszcza organizm.

Chroniczny stan napięcia nerwowego ma fatalny wpływ na zdrowie – przyczynia się do większości schorzeń i skutkuje m.in. chorobami serca i układu krążenia, bólami głowy oraz migrenami, bólami kręgosłupa, układu kostnego, cukrzycą, osteoporozą, a także kłopotami z trawieniem, wrzodami żołądka i dwunastnicy, rozregulowaniem cyklu miesięcznego u kobiet. Zmniejsza się również odporność organizmu, obniża koncentracja, wytrzymałość psychiczna oraz kreatywność. Stres może zwiększać ryzyko udaru mózgu nawet o 50%, ryzyko chorób serca o 40%.

W dzisiejszych czasach niestety stres jest stałym elementem życia każdego człowieka, ale każdy z nas może nauczyć się nad nim lepiej panować. Musimy ograniczać jego negatywne skutki i zadbać o swoje zdrowie i kondycję psychiczną - mówi dr. n. med. Agata Plech, organizatorka spotkań „Pro Salute”.

Podczas marcowego spotkania mgr Adam Wójcik – psycholog z Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Śląskim w Cieszynie wskaże uczestnikom w jaki sposób walczyć z przewlekłym stresem, jak obronić organizm przed stanami napięcia nerwowego i w jaki sposób zadbać o swoje zdrowie.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top