Aktualności

We wtorek 12 maja w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyło się spotkanie Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego z Dyrekcją placówki, podczas którego omówiono działalność szpitala w trudnym okresie pandemii oraz przedstawiono plany rozwoju na przyszłość. Podczas wizyty, Marszałek odwiedził niedawno uruchomioną, specjalistyczną, kontenerową pracownię diagnostyki obrazowej oraz otwarte kilka miesięcy temu, najnowocześniejsze i najwyżej położone lądowisko dla helikopterów medycznych w Polsce. W ostatnim okresie placówka uzyskała środki z funduszy unijnych budżetu państwa w kwocie 6,7 mln złotych, które zostały przeznaczone na walkę z COVID-19. Ponadto, Szpital Śląski z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego otrzymał wsparcie finansowe w kwocie 6 mln złotych na utworzenie kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc, którego uruchomienie nastąpi już jesienią.

98901a


Szpital Śląski w Cieszynie, choć nie jest szpitalem jednoimiennym, od początku pandemii na najwyższym poziomie realizuje działania z zakresu walki z koronawirusem w regionie cieszyńskim i otacza specjalistyczną opieką pacjentów zakażonych COVID-19. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości 6,7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Ponadto, z budżetu województwa śląskiego przeznaczono 6 mln zł na utworzenie kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Prace w pawilonie III zakończą się już jesienią tego roku.
- Szpital Śląski w Cieszynie pełni bardzo ważną rolę w leczeniu pacjentów, nie tylko z subregionu południowego. Doposażenie placówki w nowoczesny sprzęt, ale również testy i środki ochrony osobistej, poprawi komfort pracy służb medycznych i warunki w jakich leczeni są pacjenci. Kontenerowy zakład diagnostyki obrazowej umożliwia natomiast odseparowanie zakażonych od niezakażonych i pozwala na dostęp do diagnostyki w zakresie koronawirusa. Samorząd wojewódzki konsekwentnie będzie wspierał rozwój placówki czego przykładem są fundusze z budżetu województwa na utworzenie kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc w Szpitalu Śląskim w Cieszynie - mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.
Szpital Śląski z nowym, specjalistycznym sprzętem medycznym


Środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego pozwolą placówce m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego przeznaczonego do diagnostyki i zwalczania COVID-19. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z budżetu Szpitala Śląskiego zakupiono 16 kardiomonitorów, 3 centrale monitorujące oraz oprogramowanie nadzorujące niewydolność oddechową w przebiegu koronawirusa, a także pompy infuzyjne ze stacjami dokującymi, aparaty USG, bronchofiberoskop, respiratory, łóżka intensywnego nadzoru, szpitalne i transportowe oraz sprzęt komputerowy przeznaczony do prowadzenia telekonferencji i zdalnego dostępu do pacjenta. W placówce uruchomiono także w ostatnich dniach kontenerową pracownię diagnostyki obrazowej wyposażoną w wysokiej klasy tomograf komputerowy oraz aparat RTG. Szpital Śląski realizuje zakupy specjalistycznych sprzętów medycznych, które w obecnym czasie są wykorzystywane do ratowania zdrowia i życia pacjentów zakażonych COVID-19, jednak po okresie pandemii, będą służyły wszystkim pacjentom placówki.
- Środki finansowe, które otrzymaliśmy m. in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, wsparły budżet naszej placówki w zakupie specjalistycznego sprzętu medycznego, środków ochrony osobistej oraz materiałów do diagnostyki, niezbędnych do leczenia pacjentów w związku z zakażeniem koronawirusem. Niedawno uruchomiliśmy specjalistyczną pracownię wyposażoną w wysokiej klasy tomograf komputerowy oraz aparat RTG o wartości prawie 2,5 mln. zł. Prowadzimy także prace nad utworzeniem kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc w Pawilonie III. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie. – mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top