Oddział Pediatrycznyunicef3

znajduje się na 5. piętrze Pawilonu Łóżkowego, działa całą dobę


Ordynator – dr n. med. Tomasz Dyrda

Z-ca Ordynatora - lek. Krzysztof Włodarski

Pielęgniarka Oddziałowa - Bernadeta Szeliga


Telefon: centrala   33/ 8549200 

Dyżurka lekarzy - wew. 481

Dyżurka pielęgniarek  - wew. 482

 

 

Personel oddziału
W oddziale pediatrycznym zatrudnionych jest 6 lekarzy i 12 pielęgniarek. Ponadto zatrudniona jest 1 rejestratorka medyczna.

Ordynator:
dr n. med. Tomasz DYRDA
Specjalista chorób dzieci. Wcześniej pracował w Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu, w WCP „Kubalonka" w Istebnej (jako ordynator oddz. alergologii i z-ca dyrektora ds. lecznictwa) i w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej. Dwukrotnie był stypendystą Rządu Francuskiego i odbywał roczne szkolenia naukowe w Instytucie Gustava Roussy w Villejuif pod Paryżem. Ukończył studia podyplomowe we Francji z zakresu onkologii dziecięcej oraz statystyki medycznej i metodologii badań klinicznych.

Z-ca ordynatora:
lek. Krzysztof Włodarski                                                                                               
Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Staż podyplomowy ukończył w 106 Szpitalu Wojskowym w Gliwicach, po którym kolejno zdobywał wiedzę medyczną w miejskich szpitalach w Gubinie, Gliwicach, Cieszynie i Raciborzu pełniac jednoczesnie służbę wojskową. W tym okresie ukończył specjalizację z pediatrii i medycyny ogólnej i medycyny rodzinnej. Od 27 lat pracuje w tutejszym Oddziale pediatrycznym jako dyżurant, a od 01.09.2018 r. pełni dodatkowo obowiązki zastępcy ordynatora.

Asystenci:
lek. Ryszard WRANKA - młodszy asystent (w trakcie specjalizacji z pediatrii).

lek. Agnieszka Olborska - rezydent (w trakcie specjalizacji z pediatrii)

lek. Witold Wawrzeczko - rezydent

Pielęgniarka oddziałowa:
Bernadeta Szeliga
Od 2019 roku pełni funkcję oddziałowej.

Charakterystyka oddziału
Obecnie oddział ma 17 łóżek (z wydzielonym pododdziałem niemowlęcym) i dodatkowo 1 stanowisko z inkubatorem. Sale chorych są 2 i 3-łóżkowe, dwie sąsiadujące ze sobą sale są połączone węzłem sanitarnym.
W oddziale są diagnozowane i leczone głównie dzieci z terenu powiatu cieszyńskiego. Rocznie hospitalizujemy ponad 1000 pacjentów, od wieku niemowlęcego do ukończenia 18 roku życia. Przyjmujemy do leczenia wszystkie dzieci kierowane do szpitala przez lekarzy rodzinnych.
Pacjenci są przyjmowani bez konieczności wcześniejszego umawiania terminu przyjęcia i bez konieczności oczekiwania na wolne miejsce. Przyjmujemy także pacjentów w stanach nagłych zachorowań, przywożonych przez pogotowie ratunkowe i zgłaszających się do Szpitalnego oddziału retunkowego bez skierowania od lekarza. Oddział pełni stały ostry dyżur. W przypadku chorób, dla których potrzebna jest bardziej specjalistyczna diagnostyka i leczenie, kierujemy pacjentów do klinik i szpitali specjalistycznych.
Oddział posiada dobre zaplecze diagnostyczne, zarówno laboratoryjne, jak i diagnostyki obrazowej. Oddział jest dobrze wyposażony w podstawowy sprzęt niezbędny w procesie leczenia.

Staramy się aby leczone u nas dzieci jak najmniej odczuwały niedogodności przebywania w szpitalu. Z dzieckiem przez cały czas może przebywać osoba towarzysząca. Dbamy o to, aby niezbędne badania diagnostyczne i leczenie było zrealizowane w jak najkrótszym czasie (średni czas hospitalizacji nie przekracza 3 dni). Dokładamy wszelkich starań, aby rodzice byli wyczerpująco informowani o celowości podejmowanych przez nas działań. Szczególnie zależy nam na tym, aby minimalizować (a jeśli to tylko możliwe - eliminować) ból i cierpienie fizyczne naszych pacjentów.

Historia
Oddział dziecięcy powstał prawdopodobnie w 1931 roku. Taką datę wskazuje Edward Buława i Antoni Zając w opracowaniu „Szpital Śląski w Cieszynie 1988-1998" wydanym z okazji 100-lecia szpitala. Autorzy na str. 26 informują, że „ ...W 1931 r. w Szpitalu Śląskim powstał oddział dziecięcy kierowany przez dr Tadeusza Kossowskiego. ..."
Dr Kossowski kierował oddziałem dziecięcym aż do wybuchu II Wojny Światowej (zmarł w 1940 r). Pewną wątpliwość dotyczącą daty powstania oddziału budzić może inna informacja, zawarta w tym samym opracowaniu kilka stron dalej (str. 31 i str. 32), gdzie ci sami autorzy, omawiając działalność Szpitala Śląskiego pod rządami ówczesnego dyrektora dr H. Hinterstoissera (a więc przed 1930 r), wymieniają także wśród działających wówczas oddziałów oddział dziecięcy, co jednak wydaje się mało prawdopodobnym. W okresie powojennym, od 1946 r., oddział dziecięcy zaczął funkcjonować początkowo jako wydzielona część oddziału chorób wewnętrznych (w Pawilonie III), a od 1951 roku jako samodzielny oddział mieszczący się w dawnym budynku mieszkalnym dyrekcji (tzw. „Willa" czyli Pawilon VIII). W wrześniu 2010 r. przeniesiono Oddział Pediatryczny na V piętro Pawilonu Centralnego.

Funkcje ordynatorów w okresie powojennym pełnili kolejno:
- dr Zdzisław Nosek (od chwili powstania oddziału do 1977 r.),
- dr Józef Lenik (od 1977 r. do 2006 r.),
- dr Tomasz Dyrda (od 2007 r.).

 

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top