Oddział Okulistyczny

znajduje się na 7. piętrze Pawilonu Łóżkowego 

 

Lekarz Kierujący Oddziałem -  dr n.med. Agata Plech

Zastępca Lekarza Kierującego Oddziałem - lek. Anna Kies

p. o. Pielęgniarza Oddziałowego: mgr Szymon Raszka

Telefon: centrala   33/ 8549200 

Dyżurka lekarzy - wew. 420

Dyżurka pielęgniarek - wew. 422 

Personel lekarski:

lek. Bogna Kapustka, dr n. med. Łukasz Bednarski, lek. Aleksadra Kościsz, lek. Szymon Rzeżwicki, lek. Anna Pawłowska, lek. Marek Kos

Działalność lecznicza:

W Oddziale Okulistycznym hospitalizowanych jest rocznie ponad 1050 chorych, z czego większość przyjmowana jest do zabiegów operacyjnych.

Z Oddziałem powiązana jest przyszpitalna Poradnia Okulistyczna, w której odbywa się głownie leczenie zachowawcze. W strukturze oddziału znajduje się sala zabiegowa do wykonywania „małych” zabiegów w znieczuleniu miejscowym oraz krioterapii. Operacje okulistyczne przeprowadzane są na bloku operacyjnym w Pawilonie Diagnostyczno-Zabiegowym.

Oddział świadczy usługi medyczne w zakresie diagnostyki, leczenia zachowawczego i operacyjnego schorzeń okulistycznych, przeprowadza m.in:

- zabiegi fakoemulsyfikacji zaćmy

- zabiegi przeciwjaskrowe przetokowe,

- witrektomie

- zabiegi zewnątrzgałkowe w odwarstwieniu siatkówki ( opasania, plomby)

- zaopatrzenia (pourazowe) gałki ocznej i aparatu ochronnego oka.

- Iniekcje doszklistkowe anty - VEGF

Ambulatoryjnie przeprowadzana jest m.in:

- diagnostyka jaskry,

- diagnostyka chorób siatkówki (angiografia fluoresceinowa, OCT, USG),

- laseroterapia schorzeń cukrzycowych siatkówki,

- leczenie przewlekłych i ostrych schorzeń przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej

- zabiegi w obrębie powiek w przebiegu wadliwego ich ustawienia.

Wyposażenie oddziału:

Oddział i przyszpitalna Poradnia Okulistyczna wyposażone są w nowoczesną aparaturę diagnostyczną do badań przedniego i tylnego odcinka oka. Między innymi są to: tonometr bezkontaktowy, tonometr I-care, autokeratorefraktometry, polomierz do badania pola widzenia, USG w projekcji A i B, aparat do badań OCT ( optyczna koherentna tomografia) oraz do wykonywania angiografii fluoresceinowej. W pracowni laserowej posiadamy także laser zielony do laseroterapii siatkówki.

Sala operacyjna wyposażona jest  w nowoczesny mikroskop operacyjny Leica z przystawką RUV do wykonywania zabiegów w tylnym odcinku oka oraz aparat do fakoemulsyfikacji i witrektomii firmy DORC.

Oddział posiada 3 miejsca specjalizacyjne i szkoli lekarzy w zakresie okulistyki. Nie bierze udziału w żadnym programie medycznym.

Inne formy działalności oddziału:
Oddział prowadzi działalność szkoleniowo - dydaktyczną organizując m.in spotkania dla lekarzy okulistów z regionu dotyczące diagnostyki i leczenia chorób oczu. Do tej pory były to spotkania poświęcone: zwyrodnieniu siatkówki związanemu z wiekiem, OCT, jaskrze oraz profilaktyce okołozabiegowej w okulistyce.
W latach 2013-2017 pracownicy oddziału przeprowadzili akcje profilaktyczne w kierunku zaćmy, jaskry, AMD, retiopatii cukrzycowej oraz badań pracowników ZOZ.
Oddział współpracuje z innymi strukturami w ramach szpitala wykonując wzajemnie konsultacje.

Historia
Oddział okulistyczny powstał w 1918 r. Jego lokalizacja na przestrzeni lat zmieniała się - obecnie znajduje się na 7 piętrze pawilonu łóżkowego.
Pierwszym ordynatorem był do 1938 r. dr Arnold Krasser (praktykujący również w klinice wiedeńskiej). Jego następcą został dr Edward Podworski, prowadzący oddział do swojej śmierci w roku 1958. Dr Maria Pruchnicka była ordynatorem w latach 1960 - 1980, a jej następczynią była lek. Urszula Kolarczyk-Sikora, która pełniła tę funkcję do 1984 r. Następnie funkcję tę przejął, do października 2011 roku- lek. Krystian Czajkowski. Obecnie, od 1.11.2011 roku oddział prowadzony jest przez dr Agatę Plech.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top