Oddział Obserwacyjno - Zakaźny

znajduje się na 1. piętrze Pawilonu Łóżkowego (wejście klatką schodową lub windami dla personelu)

Ordynator - lek. Bronisława Szlauer

Z-ca Ordynatora - lek. Bogumiła Korcz-Ondrzejek

 

Pielęgniarka Oddziałowa - Beata Bartoszewska

Z-ca Pielęgniarki Oddziałowej - Agnieszka Szalbot

 

Telefon : centrala 33/ 8549200

Dyżurka lekarzy - wew. 671

 Pielegniarka Oddziałowa - wew. 672

Dyżurka pielęgniarek - wew. 673

 Sekretariat - wew. 674

Oddział świadczy usługi medyczne w zakresie:
- diagnostyka i leczenie chorób zakaźnych (bakteryjnych, wirusowych, pasożytniczych, odzwierzęcych):
- diagnostyka i leczenie zapaleń wątroby w tym leczenie przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby w ramach programów lekowych oraz innych chorób wątroby w tym autoimmunologicznych, metabolicznych i toksycznych;
- diagnostyka i leczenie ostrych i przewlekających się biegunek;
- diagnostyka i leczenie chorób przenoszonych przez kleszcze, komary i inne wektrory;
- diagnostyka i leczenie neuroinfekcji;
- diagnostyka i leczenie stanów gorączkowych niejasnego pochodzenia, gorączki po powrocie z tropiku, chorób bakteryjnych i wirusowych, zakażeń „atypowych”.
 
Personel oddziału
Aktualnie ordynatorem jest lek. med. Bronisława Szlauer specjalista chorób zakaźnych, rodzinnie związana z terenem Śląska Cieszyńskiego. Pracę zawodową rozpoczęła w Klinice Chorób Zakaźnych w Bytomiu na oddziale neuroinfekcji. Od zawsze zafascynowana chorobami zakaźnymi. Na bieżąco śledzi nowe metody diagnostyki i terapii chorób zakaźnych i wykorzystuje je w praktyce. Szczególnie interesuje się hepatologią i infekcjami "trudnymi" powodowanymi przez zarazki oporne i "atypowe". Od lat prowadzi program leczenia wirusowych zakażeń wątroby w tym lekowe programy leczenia WZW C i WZW B. Wymogiem czasów jest problem diagnostyki i leczenia chorób tropikalnych.
Razem ze swoim zastępcą lek. Bogumiłą Korcz Andrzejek, także specjalistką chorób zakaźnych zainteresowaną szczególnie chorobami tropikalnymi, ukończyły szkolenie uprawniające do prowadzenia Certyfikowanego Centrum Medycyny Podróży.
Na oddziale pracują również lek. Anna Kosiorz - specjalista chorób zakaźnych, którą interesują problemy z pogranicza reumatologii i chorób zakaźnych a zwłaszcza zapalenia stawów związane z różnymi infekcjami.
Pielęgniarka oddziałowa Beata Bartoszewska absolwentka Liceum Medycznego w Cieszynie i Akademii Techniczno - Humanistycznej w Bielsku Białej na kierunku Pielęgniarstwo. Specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego. Od 2016r. jest pielęgniarką oddziałową Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego. Posiada szeroką wiedzę i doświadczenie w organizacji pracy i w kontakcie z pacjentem zakaźnie chorym. Jest członkiem zespołu ds. leczenia choroby wysoce zakaźnej Zafascynowana również nowymi technikami leczenia i pielęgnacji ran przewlekłych takich jak owrzodzenia odleżynowe, rany przewlekłe związane z niewydolnością żylną i cukrzycą . Swoim doświadczeniem wobec pacjenta z raną przewlekłą chętnie dzieli sie z pozostałymi członkami całego zespołu terapeutycznego w oddziale jak i w szpitalu. Jest przewodniczącą Komitetu d/s leczenia i profilaktyki odleżyn.

Opiekę nad pacjentami sprawuje wyspecjalizowana 12 osobowa kadra pielęgniarska. Pełne zaangażowania i empatii w stosunku do chorego są również panie opiekunki medyczne, które doskonale sprawują opiekę nad pacjentem.
Zespół, który stanowi prawdziwy team, sprawdził się praktycznie w okresie zagrożenia wąglikiem i kolejno pojawiających się okresach zagrożenia epidemiologicznego (SARS, Grypa ptasia, świńska, zagrożenie wirusem Ebola).
Zwłaszcza w tym ostatnim okresie sprawnie zadziałał personel, sprawdziły się przygotowane procedury co zostało zauważone i dobrze ocenione w Ministerstwie Zdrowia i PZH. W zespole ważną rolę odgrywają też statystyczki, które pomagają uporać się z dokumentacją.

Ściśle z pracą oddziału jest związana Poradnia Chorób Zakaźnych. W Poradni pracują kolejne 2 specjalistki w dziedzinie chorób zakaźnych lek Barbara Pilch Tkaczewska i dr n. med. Anita Rożnowska. Poradnia zabezpiecza szeroko dostęp do konsultacji i leczenia chorób zakaźnych na terenie praktycznie całego Podbeskidzia. Zakres świadczeń ambulatoryjnych jest podobny jak w oddziale, uzupełnia i kontynuuje leczenie szpitalne.


Charakterystyka oddziału
Oddział posiada akredytację prowadzenia do specjalizacji w zakresie chorób zakaźnych. 
Od roku 2001 narasta ilość leczonych chorych, co jest związane z szerszym profilem oddziału oraz restrukturyzacją w pionie zakaźnym w ramach ,której zostały zlikwidowane oddziały w okolicy (Wodzisław, Żywiec, Bielsko-Biała). Oddział posiada zgodę na leczenie chorych zakażonych wirusem B i C zapalenia wątroby w ramach programu interferonowego, to hospitalizacje pacjentów z trudnymi zakażeniami w szerokim tego słowa znaczeniu. Pełni też funkcję zabezpieczenia epidemiologicznego terenu byłego woj. bielskiego.
Sytuacja epidemiologiczna przemawia za potrzebą poszerzenia świadczeń w zakresie leczenia przewlekłych chorób wątroby w ramach programu interferonowego, ale również powikłań przewlekłych zakażeń wirusami hepatotropowymi. Istotnym problemem epidemiologicznym naszego terenu są też choroby odkleszczowe. Istnieje pilna potrzeba przeprowadzenia akcji informacyjnej wśród lekarzy rodzinnych celem poprawy w zakresie diagnostyki i leczenia tych schorzeń. Wykorzystamy tu kontakty i wieloletnie doświadczenie we współpracy ze służbami sanitarno- epidemiologicznymi i organizacjami społecznymi. W związku z narastającym problemem zakażeń patogenami opornymi chcielibyśmy ponownie nawiązać współpracę z PAN we Wrocławiu w zakresie terapii fagami. 
Historia oddziału
Uroczyste otwarcie Szpitala Śląskiego odbyło się 14 czerwca 1892 roku. W budynku głównym im. Cesarza Franciszka Józefa  mogło pomieścić się 52 chorych, później 74; z czego 50 miejsc przeznaczono dla oddziału chirurgicznego a 24 miejsca dla chorób zakaźnych. W roku 1900 wykupiono przylegające do szpitala tereny, na których rozpoczęto budowę nowych dwóch pawilonów, z przeznaczeniem dla oddziałów chorób wewnętrznych i zakaźnych. Już 1 października 1901 r. oddano do użytku pawilon dla oddziału zakaźnego (błonica i płonica). Pawilon zakaźny zdał egzamin gdy w roku 1901 panowała epidemia ospy a w 1902 r. szkarlatyny. 15.lipca1969 Oddział chorób zakaźnych został przeprowadzony do Szpitala Chorób Płucnych (Szpital Sióstr Elzbietanek). Od roku 1982 funkcjonuje, w strukturach Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie jako Oddział obserwacyjno-zakaźny. 15 lutego 2013 roku Oddział obserwacyjno-zakaźny został przeniesiony ze Szpitala Sióstr Elżbietanek do Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

 

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top