ELIMINOWANIE ZDROWOTNYCH CZYNNIKÓW RYZYKA W MIEJSCU PRACY W ZZOZ W CIESZYNIE
Tytuł: Eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy w ZZOZ w Cieszynie
Numer: WND-RPSL.08.03.02-24-00FD/22-003
Program: Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata
(Europejski Fundusz Społeczny) Oś priorytetowa VIII. Regionalne kadry gospodarki opartej na wiedzy
Instytucja Pośrednicząca: Instytucja Zarządzająca RPO WSL - Departament Europejskiego Funduszu Społecznego
Koszt całkowity: 504 115,00 zł
Dofinansowanie UE: 428 497,75 zł
Opis projektu: Projekt skierowany jest do pracowników ZZOZ w Cieszynie zatrudnionych na umowę o pracę w Pionie Techniczno-Gospodarczym ZZOZ w Cieszynie. Wsparciem objętych zostanie 149 osób (105 K, 44 M), w tym 96 osób w wieku powyżej 50 r.ż. Realizacja projektu ograniczy wyłączenie osób z rynku pracy z powodów zdrowotnych, jak również polepszy jakość życia pracowników w regionie.
Cel projektu: Celem głównym projektu jest eliminowanie/ograniczenie niekorzystnych czynników ryzyka w miejscu pracy, wdrożenie rozwiązań przyczyniających się do likwidacji lub ograniczenia zagrożeń dla zdrowia, a w konsekwencji umożliwienie kontynuacji pracy i pozostanie jak najdłużej w zatrudnieniu. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez doposażenie stanowisk pracy w sprzęt poprawiający ich ergonomię oraz eliminujący zdrowotne czynniki ryzyka i działania szkoleniowe zmierzające do poszerzenia wiedzy na temat zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy (istniejących zagrożeń) oraz sposobów ich ograniczania.
Termin realizacji: 1.04.2023 - 8.08.2023.
WZMOCNIENIE MOŻLIWOŚCI SZYBKIEGO REAGOWANIA ZZOZ W CIESZYNIE NA ZAGROŻENIA EPIDEMICZNE ORAZ POPRAWA JAKOŚCI LECZENIA W CZASIE KRYZYSU
Tytuł: Wzmocnienie możliwości szybkiego reagowania ZZOZ w Cieszynie na zagrożenia epidemiczne oraz poprawa jakości leczenia w czasie kryzysu
Numer: POIS.11.03.00-00- 0016/22
Program: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
, XI Oś priorytetowa REACT-EU
Instytucja Pośrednicząca: Ministerstwo Zdrowia
Koszt całkowity:
,00 zł
Dofinansowanie UE:
,00 zł (EFRR)
Celem projektu jest wzmocnienie możliwości szybkiego reagowania ZZOZ w Cieszynie na zagrożenia epidemiczne oraz poprawa jakości leczenia w czasie kryzysu.
Dla realizacji powyższego celu zaplanowano wykonanie szeregu prac budowalno-remontowych, zakup sprzętu, wyrobów medycznych i środków ochrony osobistej. Celem tych działań jest unowocześnienie istniejącej w ZZOZ w Cieszynie infrastruktury i dostosowanie jej do aktualnych potrzeb, wynikających ze specyfiki leczenia chorób zakaźnych, w tym COVID-19 i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Wsparcie w ramach projektu przyczyni się do zapewnienia gotowości reagowania na podobne sytuacje w przyszłości.
Realizacja projektu, przez znacząca poprawę stanu technicznego sal chorych i infrastruktury z nimi powiązanej, przełoży się na podniesienie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników systemu ochrony zdrowia i jakości udzielanych usług zdrowotnych w obszarze chorób zakaźnych, a także będzie miała wpływ na dostępność do tych świadczeń (więcej łóżek dostosowanych do leczenia choroby zakaźnej w przyszłości). Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa pacjentów i personelu, zmniejszy obciążenie personelu związanej z przygotowaniem warunków hospitalizacji. Zdecydowanie poprawi się komfort pacjenta i komfort pracy personelu medycznego. Możliwa będzie równoczesna hospitalizacja większej ilości chorych wymagających izolacji. W wyremontowanej infrastrukturze będą realizowane wyłącznie świadczenia finansowane ze środków publicznych.
Zgłaszanie nieprawidłowości:
Ministerstwo Rozwoju – Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko stworzyła proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko. Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów. W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy: wysłać wiadomość na adres e-mail: lub skorzystać z formularza znajdującego się na stronie https://www.pois.gov.pl/strony/zglaszanie-nieprawidlowosci/.
Informacje w mediach:
https://www.szpitalslaski.pl/aktualnosc-237-unijne_dofinansowanie_dla_szpitala.html
https://cieszyn.naszemiasto.pl/szpital-slaski-w-cieszynie-pozyskal-blisko-8-mln-zl-na/ar/c14-8952371
POPRAWA JAKOŚCI USŁUG PRZEZ DOPOSAŻENIE SZPITALA ŚLĄSKIEGO W CIESZYNIE W SPRZĘT MEDYCZNY
Tytuł: Poprawa jakości usług przez doposażenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie w sprzęt medyczny
Numer: UDA-RPSL.10.01.00-24-05C3/17-00
Program: Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego
, X Oś priorytetowa
Koszt całkowity:
,95 zł
Dofinansowanie UE: 9 441 295,99 zł (EFRR)
Celem projektu jest podniesienie jakości świadczonych usług medycznych w ZZOZ w Cieszynie, przez zakup nowych (dotąd niedostępnych) i wymianę wyeksploatowanych urządzeń medycznych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania szpitala. Dzięki inwestycji możliwe będzie uruchomienie nowych świadczeń zabiegowych m.in. laparoskopowych badań i zabiegów operacyjnych na drogach żółciowych i trzustkowych czy specjalistycznych zabiegów urologicznych, w tym u pacjentów onkologicznych. Zakup części urządzeń został wymuszony przez znaczne ich zużycie, zagrażające prawidłowemu działaniu. Proponowane działanie przyczyni się do zwiększenia dostępności zarówno do oferowanych, jak i dotąd niedostępnych świadczeń medycznych, może mieć wpływ na skrócenie czasu oczekiwania na niektóre usługi medyczne i podniesie jakość opieki zdrowotnej w regionie
Informacje w mediach:
https://wiadomosci.ox.pl/sprzet-za-34-miliona-zlotych-w-cieszynskim-szpitalu,83264
https://www.wnp.pl/finanse/slaskie-nowa-pracownia-tomografii-komputerowej-w-szpitalu-w-cieszynie,742590.html
https://www.horecatrends.pl/inne/900/slaskie_nowa_pracownia_tomografii_komputerowej_w_szpitalu_w_cieszynie,21272.html
https://www.rynekzdrowia.pl/Inwestycje/Cieszyn-w-szpitalu-ruszyla-nowa-pracownia-TK-Jest-bezpieczniejsza-dla-pacjentow,248918,3.html
https://www.radio90.pl/szpital-slaski-w-cieszynie-ma-nowy-tomograf.html
https://www.portalsamorzadowy.pl/finanse/slaskie-nowa-pracownia-tomografii-komputerowej-w-szpitalu-w-cieszynie,482885.html
https://beskidzka24.pl/cieszyn-medyczny-maybach-wjechal-do-szpitala/
https://www.radio.katowice.pl/zobacz,66029,Nowa-Pracownia-Tomografii-Komputerowej-otwarta-w-Szpitalu-Slaskim-w-Cieszynie.html
https://www.radiobielsko.pl/wiadomosci/sztuczna-inteligencja-w-pracy/55906
https://moj.powiat.pl/sztuczna-inteligencja-w-pracy-3459408.html
https://wiadomosci.ox.pl/szpital-pozyskuje-miliony-na-inwestycje,83282
https://www.powiat.cieszyn.pl/index.php/aktualnosci/najnowszej-generacji-tomograf-komputerowy-w-szpitalu-slaskim-w-cieszynie-otwarcie-nowej-pracowni-tomografii-komputerowej
DOPOSAŻENIE ZZOZ W CIESZYNIE W ZAKRESIE NIEZBĘDNYM DO PRZECIWDZIAŁANIA I ZWALCZANIA COVID-19
Tytuł: Doposażenie ZZOZ w Cieszynie w zakresie niezbędnym do przeciwdziałania i zwalczania COVID-19
Numer: POIS.09.02.00-00-0200/21
Program: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
Instytucja Pośrednicząca: Ministerstwo Zdrowia
Koszt całkowity:
,00 zł
Dofinansowanie UE:
,00 zł
Termin podpisania umowy: 17.02.2021 r.
Cel: Celem projektu jest wsparcie podmiotu w związku z realizacją działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem „COVID-19” oraz innych chorób zakaźnych w zakresie doposażenia ZZOZ w Cieszynie w zakresie niezbędnym do leczenia pacjentów w stanie nagłego zagrożenia życia wynikającego z zaostrzenia choroby COVID-19 oraz pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w sprzęt medyczny, środki ochrony indywidulanej i sprzęt do dezynfekcji. Wsparcie będzie udzielone oddziałom oraz innym jednostkom organizacyjnym szpitala, udzielających świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i całodobowych dedykowanych chorobom zakaźnym w szpitalu, który decyzją Wojewody Śląskiego stał się szpitalem zakaźnym.
Opis projektu: Wsparcie podmiotu w związku z realizacją działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem „COVID-19” oraz innych chorób zakaźnych w zakresie doposażenia w sprzęt medyczny, środki ochrony indywidulanej i sprzęt do dezynfekcji.
W ramach projektu zakupiony zostanie brakujący sprzęt medyczny , środki ochrony indywidulanej i sprzęt do dezynfekcji, pozwalający na przyjęcie jednocześnie znacznie zwiększonej liczby pacjentów, co jest związane z poleceniem zwiększenia liczby łóżek „covidowych”, a także rosnącym napływem pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu rozwoju COVID-19. Łóżka „zakaźne” znajdują się w naszym szpitalu w dwóch oddzielnych lokalizacjach, stąd w związku ze zwiększeniem liczby łóżek konieczne jest doposażenie, które będzie dostępne w obu miejscach, bez konieczności jego przewożenia, co umożliwi lepszą opiekę nad pacjentem i zapewni odpowiednie warunki pracy dla personelu.
Zakup ww. wyrobów medycznych wynika z konieczności dostosowania się szpitala do bieżącej sytuacji i nałożonych na szpital obowiązków - są to więc realne potrzeby wynikające ze stanu pandemii, a całość wnioskowanego wyposażenia jest związana z diagnostyką i zapobieganiem rozprzestrzenianiu się COVID-19 i wpisuje się w katalog sprzętu i wyposażenia najbardziej kluczowego dla skutecznej walki z pandemią.
Wsparcie będzie udzielone oddziałom oraz innym jednostkom organizacyjnym szpitala, udzielających świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i całodobowych dedykowanych chorobom zakaźnym w szpitalu, który decyzją Wojewody Śląskiego stał się szpitalem zakaźnym. Część sprzętu do dezynfekcji będzie umiejscowiona w centralnej steryzlizatornii i dziale higieny. Po ustaniu zagrożenia epidemicznego przedmiot projektu będzie wykorzystywany w bieżącej działalności szpitala, finansowanej ze środków publicznych, w ramach kontraktu z NFZ.
Zakres: zakup sprzętu medycznego, zakup środków ochrony indywidualnej, zakup sprzętu do dezynfekcji.
Zgłaszanie nieprawidłowości:
Ministerstwo Rozwoju – Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko stworzyła proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko. Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów. W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy: wysłać wiadomość na adres e-mail: lub skorzystać z formularza znajdującego się na stronie https://www.pois.gov.pl/strony/zglaszanie-nieprawidlowosci/.
Informacje w mediach:
Głos Ziemi Cieszyńskiej nr 32 z dn. 13.08.2021r.
DOPOSAŻENIE ZZOZ W CIESZYNIE W SPRZĘT MEDYCZNY I KOMPUTEROWY, ŚRODKI OCHRONY OSOBISTEJ NIEZBĘDNE DO LECZENIA PACJENTÓW Z COVID-19
Tytuł: Doposażenie ZZOZ w Cieszynie w sprzęt medyczny i komputerowy, środki ochrony osobistej niezbędne do leczenia pacjentów w stanie nagłego zagrożenia życia wynikającego z zaostrzenia choroby COVID-19 oraz pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2
Numer umowy: UDA-RPSL.10.01.00-24-0311/20-02
Program: Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego
, X Oś priorytetowa
Koszt całkowity:
,06 zł
Dofinansowanie UE:
,90 zł (EFRR)
Cele projektu - celem projektu jest jest podjęcie interwencji, służących ograniczeniu negatywnych skutków wystąpienia COVID-19 poprzez zapobieganie oraz zwalczanie zakażenia wirusem SARSCoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej, wywoływanej tym wirusem u ludzi.
Krótki opis projektu: Projekt skierowany do pacjentów ZZOZ w Cieszynie leczonych z powodu zakażenia wywołanego wirusem SARS-CoV-2, a takżepersonelu udzielającego świadczeń i ma na celu doposażenie ZZOZ w Cieszynie w sprzęt niezbędny do leczenia pacjentów wstanie nagłego zagrożenia życia wynikającego z zaostrzenia choroby COVID-19 oraz pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
Zakładane efekty, główne korzyści: Projekt przyczyni się do zwiększenia dostępności i jakości świadczeń medycznych poprzez podjęcie działań inwestycyjnych, ukierunkowanych na zapobieganie, przeciwdziałanie, zwalczanie choroby COVID-19, wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Dzięki doposażeniu w sprzęt medyczny wzrośnie dostępność do wysokiej jakości usług medycznych, co przyczyni się docelowo do zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców województwa śląskiego oraz ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.
Informacje w mediach:
http://www.szpitalslaski.pl/index.php/9-aktualnosci/723-szpital-slaski-w-cieszynie-ze-specjalistyczna-kontenerowa-pracownia-tk-i-rtg-do-diagnozowania-koronawirusa
https://rpo.slaskie.pl/czytaj/pracownia_diagnostyki_covid_19_w_cieszynie_juz_dziala
https://beskidzka24.pl/szpital-slaski-bogatszy-o-mobilna-pracownie-diagnostyczna-wykryje-koronawirusa-i-nie-tylko/
https://telewizja.ox.pl/mobilny-tk-i-rtg-do-walki-z-covid-19-w-cieszynie,63552
https://katowice.tvp.pl/47945932/szpital-slaski-uruchomil-kontenerowa-pracownie-diagnostyki-obrazowej
https://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,25935136,szpital-slaski-z-kontenerowa-pracownia-tk-i-rtg-do-diagnozowania.html?disableRedirects=true
https://www.dwakwadranse.pl/wsparcie-dla-szpitala-slaskiego-na-walke-z-koronawirusem
https://www.youtube.com/watch?v=2F-j_seI6ls
Głos Ziemi Cieszyńskiej 26.11.2021 r.
Głos Ziemi Cieszyńskiej 03.09.2021 r.
MODERNIZACJA I DOPOSAŻENIE SZPITALNEGO ODDZIAŁU RATUNKOWEGO W ZESPOLE ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ W CIESZYNIE
Tytuł: Modernizacja i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie
Numer: POIS.09.01.00-00-0213/17
Program: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
Instytucja Pośrednicząca: Ministerstwo Zdrowia
Koszt całkowity:
,52 zł
Dofinansowanie:
,74 zł
Termin podpisania umowy: 29.11.2017
Starostwo Powiatowe w Cieszynie zapewnia 10% wkładu własnego.
Cel: poprawa jakości i dostępności udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz efektywności systemu ratownictwa medycznego przez modernizację i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, istniejącego w strukturze Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie.
Zakres: modernizacja i doposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego. Zakup niezbędnych urządzeń medycznych oraz wyposażenia oddziału. Wykonanie robót remontowo-modernizacyjnych.
Planowane efekty: dostęp do wysokiej jakości usług medycznych przez możliwość korzystania z nowoczesnych urządzeń diagnostycznych. Doposażenie w nowoczesne urządzenia i wyroby medyczne, podnoszące jakość opieki nad pacjentem w oddziale oraz wykonanie prac modernizacyjno-remontowych, jako inwestycja w zakresie poprawy wyposażenia i funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych pozwoli na zapewnienie niezbędnej opieki medycznej na porównywalnym poziomie, niezależnie od miejsca pobytu.
Zgłaszanie nieprawidłowości:
Ministerstwo Rozwoju – Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko stworzyła proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko. Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów. W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy: wysłać wiadomość na adres e-mail: lub skorzystać z formularza znajdującego się na stronie https://www.pois.gov.pl/strony/zglaszanie-nieprawidlowosci/.
Informacje w mediach dotyczące projektu:
http://www.rynekzdrowia.pl/Aparatura-i-wyposazenie/Cieszyn-Szpital-Slaski-cieszy-sie-zmodernizowanym-SOR-em,188642,5.html
http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,39585,modernizacja-za-ponad-milion.html
http://gazetacodzienna.pl/artykul/wydarzenia/ponad-milion-zlotych-na-modernizacje-sorhttp://gazetacodzienna.pl/artykul/wydarzenia/ponad-milion-zlotych-na-modernizacje-sor
http://www.rynekzdrowia.pl/Inwestycje/Cieszyn-ponad-milion-zlotych-na-modernizacje-SOR,179912,3.html
http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,22847817,ponad-milion-zlotych-na-modernizacje-szpitalnego-oddzialu-ratunkowego.html?disableRedirects=true
http://gazetacodzienna.pl/artykul/wydarzenia/modernizacja-sor-za-15-mln-zl
https://www.radio.katowice.pl/zobacz,39423,SOR-po-remoncie-audio-foto-.html#.W814mvmYS9I
https://wiadomosci.ox.pl/15-miliona-na-modernizacje-sor-szpitala-slaskiego,54194
https://sci24.pl/modernizacja-sor-szpitala-slaskiego-warta-blisko-15-miliona-zlotych/
https://cieszyn.beskidy.news/zdrowie/4157-sor-cieszynskiego-szpitala-po-duzej-modernizacji
Wyposażenie oddziału zakupione w ramach projektu oraz prace modernizacyjne:
BUDOWA LĄDOWISKA WYNIESIONEGO DLA ŚMIGŁOWCÓW RATUNKOWYCH
Tytuł projektu: Budowa lądowiska wyniesionego dla śmigłowców ratunkowych na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na terenie Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie wraz z doposażeniem Oddziału
Nr projektu: POIS.09.01.00-00-0072/16
Kwota dofinansowania (EFRR):
, 27 zł
Cel ogólny projektu: Rozwój strategicznych elementów infrastruktury ochrony zdrowia o znaczeniu krajowym (w tym ratownictwa medycznego), które zwiększą dostępność do profesjonalnej opieki medycznej dla wszystkich mieszkańców i przyczynią się do zmniejszenia nierówności w zakresie stanu zdrowia.
Cel bezpośredni projektu: Osiągnięcie pełnej funkcjonalności i dostosowanie do wymogów prawnych Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, istniejącego w strukturze Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, w tym: zwiększenie dostępności do SOR (poprzez zapewnienie usług ratownictwa medycznego przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu) dzięki budowie lądowiska wyniesionego dla helikopterów sanitarnych, zgodnie z obowiązującymi standardami i wymogami prawa, a także doposażenie SOR w nowoczesny aparat rentgenowski, USG i niezbędny sprzęt tworzący 3 stanowiska intensywnej terapii w ramach Oddziału.
Planowane efekty:
zwiększenie dostępu ludności do infrastruktury ochrony zdrowia oraz poprawa efektywności systemu opieki zdrowotnej, w szczególności zwiększenie efektywności systemu ratownictwa medycznego przez wypełnienie luk w dostępie do infrastruktury ratownictwa medycznego,
podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu cieszyńskiego oraz przebywających w tym rejonie turystów przez stworzenie warunków dających możliwość podjęcia natychmiastowych działań ratunkowych w sytuacji zagrożenia życia,
osiągnięcie odpowiednich warunków infrastrukturalnych w zakresie przemieszczania chorych i ofiar zdarzeń nagłych w tym wypadków, wymagających natychmiastowej i pilnej opieki zarówno w porze dziennej, jak i nocnej, a także wysokiej jakości badań diagnostycznych,
wskaźnik rezultatu „Liczba leczonych w podmiotach leczniczych objętych wsparciem" w ZZOZ w Cieszynie, 1 rok po zakończeniu projektu wzrośnie o 50 osób w stosunku do roku 2015, czyli wyniesie 45 177 osób.
Zgłaszanie nieprawidłowości:
Ministerstwo Rozwoju – Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko stworzyła proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko. Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów. W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy: wysłać wiadomość na adres e-mail: lub skorzystać z formularza znajdującego się na stronie https://www.pois.gov.pl/strony/zglaszanie-nieprawidlowosci/.
Informacje w mediach dotyczące projektu:
https://www.radio.katowice.pl/zobacz,43725,Powstaje-ladowisko-na-dachu-szpitala-Ostatni-etap-prac.html
http://cieszyn.naszemiasto.pl/artykul/cieszyn-trwa-budowa-ladowiska-na-dachu-szpitala-zdjecia,5080943,artgal,t,id,tm.html
https://tvs.pl/informacje/ladowisko-dla-smiglowcow-powstaje-na-dachu-szpitala-slaskiego-foto/
https://dziennikzachodni.pl/w-cieszynie-powstaje-ladowisko-dla-helikopterow-na-dachu-szpitala-tak-wyglada-plac-budowy-zdjecia/ar/c1-14045859
http://www.rynekzdrowia.pl/Inwestycje/Cieszyn-szpital-bedzie-mial-ladowisko-i-nie-straci-kontraktu-na-SOR,193680,3.html
https://wiadomosci.ox.pl/budowa-ladowiska-na-ostatniej-prostej,57100
http://www.beskidnews.pl/news/1495-budowa-ladowiska-na-ostatniej-prostej
http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,24624123,szpital-slaski-mogl-stracic-kontrakt-na-sor-zbudowali.html
https://wiadomosci.ox.pl/budowa-ladowiska-postepuje-55923,55923
https://wiadomosci.ox.pl/to-juz-pewne-bedzie-ladowisko-na-dachu-szpitala,53357
http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,34995,ladowisko-za-rok.html
http://gazetacodzienna.pl/artykul/gospodarka/cieszyn-bedzie-ladowisko-dla-smiglowcow-na-dachu-szpitala-lskiego
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/cieszyn/a/szpital-slaski-w-cieszynie-z-ladowiskiem-dla-helikopterow,10707046/
http://www.rynekzdrowia.pl/Inwestycje/Cieszyn-ladowisko-dla-smiglowcow-na-dachu-szpitala-tak-bedzie-wygladac,165938,3.html
http://gazetacodzienna.pl/artykul/gospodarka/cieszyn-lotnisko-lub-ladowisko-od-2017-roku
http://gazetacodzienna.pl/artykul/gospodarka/samorzad-zainwestuje-w-ldowisko-dla-helikopterow
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/cieszyn/a/cieszyn-konieczne-ladowisko-inaczej-szpital-straci-sor,9806841/
http://cieszyn.naszemiasto.pl/artykul/ladowisko-dla-helikopterow-powstanie-w-cieszynie,3873102,art,t,id,tm.html
http://www.szpitalslaski.pl/index.php/9-aktualnosci/474-nowoczesny-sprzet-wart-2-5-mln-zl-juz-sluzy-pacjentom-szpitala-slaskiego
https://cieszyn.beskidy.news/zdrowie/2373-cieszynski-szpital-z-nowym-sprzetem-za-2-mln
https://www.radio90.pl/stworzenie-ladowiska-dla-smiglowcow-w-cieszynskim-szpitalu-bedzie-drozsze-niz-zakladano.html
http://fotoreportaz.ox.pl/fotoreportaz,12596,konferencja-prasowa-w-szpitalu-slaskim.html
http://telewizja.ox.pl/wideo,40199,zmodernizowany-sor.html
http://www.radiobielsko.pl/wiadomosci/nowy-sprzet-juz-dziala-kosztowal-ponad-2-miliony/36720
https://www.radio.katowice.pl/zobacz,34992,Dofinansowanie-dla-szpitala-Modernizacja-oddzialu-ratunkowego-audio-foto-.html#.Wpkw69p774Y
https://sci24.pl/szpitalny-oddzial-ratunkowy-w-szpitalu-slaskim-z-nowoczesnym-rtg-nowym-usg-i-sala-wstepnej-intensywnej-terapii/
http://www.dziennikzachodni.pl/zdrowie/a/szpital-slaski-w-cieszynie-ma-oddzial-ratunkowy-ze-sprzetem-za-2-mln-zl-choc-ciagle-bez-ladowiska-dla-helikopterow,12974518/
http://gazetacodzienna.pl/artykul/wydarzenia/szpital-slaski-z-nowoczesnym-sprzetem
http://www.rynekzdrowia.pl/Inwestycje/Cieszyn-szpital-ma-nowoczesny-sprzet-za-ponad-2-mln-zl-i-plany-rozbudowy,181785,3.html
http://www.beskidzka24.pl/artykul,nowy_sprzet_w_cieszynskim_szpitalu,62784.html
http://radioem.pl/doc/4533230.W-Cieszynie-bedzie-mogl-ladowac-LPR
http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,23091963,nowoczesny-sprzet-za-ponad-2-mln-zl-juz-sluzy-pacjentom-szpitala.html
INSTALACJA SYSTEMU FOTOWOLTAICZNEGO W ZZOZ W CIESZYNIE
Tytuł: Instalacja systemu fotowoltaicznego w ZZOZ w Cieszynie
Beneficjent: Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie
Program: Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata
Koszt całkowity: 733 093,83 zł
Dofinansowanie: 622 972,93 zł
Starostwo Powiatowe w Cieszynie zapewnia wkład własny.
Cel: Celem projektu jest ograniczenie niskiej emisji (ograniczenie zanieczyszczenia powietrza), poprawa efektywności energetycznej ZZOZ w Cieszynie, zmniejszenie zapotrzebowania na energię pierwotną dla budynków pawilonu łóżkowego i diagnostyczno-zabiegowego oraz zwiększenie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych przez wykonanie w ZZOZ w Cieszynie instalacji fotowoltaicznej (PV) na elewacji południowej pawilonu łóżkowego i pawilonu diagnostyczno-zabiegowego oraz części dachu pawilonu diagnostyczno-zabiegowego wraz z podłączeniem jej do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej. Wytwarzania energia elektryczna będzie w całości wykorzystywana na pokrycie bieżącego zapotrzebowania na prąd u beneficjenta, szczególnie w okresie zwiększonego poboru związanego z działaniem klimatyzacji.
Termin zakończenia projektu: 31.10.2018 r.
Krótki opis projektu: Inwestycja obejmuje kompleksowe zaprojektowanie i wybudowanie: systemu paneli fotowoltaicznych wytwarzających energię elektryczną wraz z oprzyrządowaniem, niezbędnym okablowaniem oraz przebudowę układu pomiaru energii przystosowującą układ do pomiaru energii wytworzonej. Instalacja składająca się z 457 szt. modułów zbudowanych z krzemu monokrystalicznego o mocy 300 Wp każdy. Całkowita moc zainstalowana to 137,1 kWp. Instalacja zostanie zlokalizowana na budynkach A ( Pawilon Diagnostyczno-Zabiegowy dach 306 szt. modułów i elewacja 58 szt. modułów ) i budynku B ( Pawilon Łóżkowy elewacja 93 szt. modułów).
Zakładane efekty, główne korzyści: Celem instalacji jest uzyskanie oszczędności finansowych związanych z produkcją energii elektrycznej, która będzie zużywana na potrzeby własne.
Zakładane parametry: Produkcja energii elektrycznej 107 MWh/rok, oszczędność emisji CO2 89 Mg/rok.
Wizualizacja instalacji fotowoltaicznej
Informacje w mediach:
https://www.radio.katowice.pl/zobacz,41443,Szpital-Slaski-w-Cieszynie-uruchomil-instalacje-fotowoltaiczna-audio-foto-.html#.XHOcjaBCe9I
https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/instalacja-fotowoltaiczna-w-slaskim-szpitalu-przyniesie-duze-oszczednosci,121660.html
http://www.beskidnews.pl/news/1193-instalacja-fotowoltaiczna-w-szpitalu-slaskim-w-cieszynie
https://szpitalepowiatowe.pl/2019/02/21/instalacja-fotowoltaiczna-w-szpitalu-slaskim-w-cieszynie-wytwarza-energie-elektryczna-na-potrzeby-placowki/
https://wiadomosci.ox.pl/inwestycje-xxi-wieku,56244
https://globenergia.pl/instalacja-fotowoltaiczna-na-szpitalu-slaskim/
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/cieszyn-szpital-slaski-zaoszczedzi-dzieki-fotowoltaice-6405.html
KOMPETENCJE ZAMAWIANE - PIELĘGNIARSTWO OD KSZTAŁCENIA DO ZATRUDNIENIA
Powstał w ramach konkursu POWR.05.05.00-IP.05-00-001/18 Programy Rozwojowe dla Studentów Pielęgniarstwa i Położnictwa, Działanie 5.5 Rozwój usług pielęgniarskich, Oś V Wsparcie dla obszaru zdrowia.
Realizowany jest przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej, Wydział Nauk o Zdrowiu, ul. Willowa 2, 43-309, Bielsko-Biała, tel. .
Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój , Działania 5.5. Pielęgniarskie kompetencje zamawiane. Realizowany jest w okresie od 01.10.2018 r. do 30.09.2023 r.
Celem Projektu jest poprawa jakości kształcenia oraz zwiększenie liczby absolwentów na kierunku Pielęgniarstwo w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej poprzez wdrożenie programu rozwojowego oraz objęcie wsparciem studentów i absolwentów studiów stacjonarnych I stopnia na kierunku Pielęgniarstwo.
Projekt obejmuje studentów z rekrutacji prowadzonych w latach 2017/2018, 2018/2019, którzy w momencie rozpoczęcia realizacji Projektu będą studentami II i III roku studiów. Projektem objęto 75% studentów Kierunku Pielęgniarstwo.
Projekt obejmować będzie absolwentów wyżej wymienionych roczników przez kolejne dwa lata od zakończenia studiów tj. do 30.09.2023r. pod warunkiem spełnienia obligatoryjnych wymagań zamieszczonych w Regulaminie Projektu dostępnym na stronie internetowej.
W wyniku realizacji Projektu planuje się:
osiągnięcie głównego rezultatu Projektu w postaci poprawy jakości kształcenia wyższego na kierunku Pielęgniarstwo ATH,
zwiększenie zainteresowania studiami na kierunku pielęgniarstwo oraz wykształcenia dodatkowej liczby absolwentów,
rozwój kompetencji zawodowych i podniesienie kwalifikacji absolwentów kierunku Pielęgniarstwo odpowiadającym na potrzeby epidemiologiczno-demograficzne kraju poprzez organizację szkolenia podyplomowego (kursy zawodowe).
W ramach Projektu przewiduję się program rozwoju studenta oraz program rozwoju absolwenta.
W Projekcie przewidziano następujące formy wsparcia dla studentów:
- Dwuletni program stypendialny, obejmujący:
- stypendia motywacyjne dla studentów;
- stypendia za odbycie praktyk obowiązkowych;
- stypendia za odbycie praktyk ponadprogramowych;
- Jednorazowe wsparcie rzeczowe dla studentów:
- zakup odzieży ochronnej
- zakup obuwia medycznego
- opłata za ubezpieczenie OC i NW
- Sfinansowanie dodatkowych zajęć dla studentów.
W Projekcie przewidziano następujące formy wsparcia dla absolwentów jak:
- Program stypendialny dla absolwentów.
- Pomoc w znalezieniu zatrudnienia dla absolwentów na terenie kraju.
- Sfinansowanie dodatkowych obowiązkowych szkoleń dla absolwentów:
- kurs specjalistyczny Wykonywania i interpretacji zapisu EKG,
- kurs specjalistyczny Leczenie ran,
- kurs specjalistyczny Terapii bólu przewlekłego u osób dorosłych.
BIURO PROJEKTU „Kompetencje zamawiane – Pielęgniarstwo od kształcenia do zatrudnienia” znajduje się w pokoju 219A (budynek L), tel: ; pozostałe informacje dot. Projektu znajdują się na stronie: http://wnoz.ath.bielsko.pl w zakładce Projekt.
SKŁAD ZESPOŁU PROJEKTOWEGO
Kierownik jednostki – prof. ATH dr hab. n. med. Rafał Bobiński
Kierownik projektu – dr n. o zdr. Wioletta Pollok-Waksmańska
Koordynator ds. finansowych – mgr inż. Dorota Smolik
Koordynatorzy ds. wdrażania Programu Rozwoju Uczelni:
Koordynator ds. programu rozwoju absolwentów – dr n. o zdr. Małgorzata Fraś
Koordynator ds. studentów – mgr Kornelia Skoczylas
Koordynator ds. administracyjnych – mgr Andrzej Szarski
ZAAWANSOWANE ŚRODOWISKO INFORMATYCZNE DLA ELEKTRONICZNYCH USŁUG I DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ W ZZOZ W CIESZYNIE
Celem projektu była likwidacja dysproporcji w zakresie dostępu i wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie przez modernizację i rozbudowę infrastruktury programowo-sprzętowej środowiska informatycznego.
Zakończony projekt wpisuje się w realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego - Działanie 2.2. Rozwój elektronicznych usług publicznych.
Efektem realizacji jest wdrożenie systemu informatycznego na poziomie regionalnym, ponadlokalnym i lokalnym w zakresie e-Government zwiększający zakres oraz dostępność usług świadczonych drogą elektroniczną przez instytucje publiczne (front-office), a także usprawnienie działania samego Szpitala poprzez zintegrowany system wspomagania zarządzania (back-office).
Realizowane przedsięwzięcie dotyczyło znaczącej liczby odbiorców (ponad 170 tysięcy samych mieszkańców powiatu cieszyńskiego oraz turyści i biznesmeni przybywający do miasta).
Przedmiotem projektu była likwidacja dysproporcji w zakresie dostępu i wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie przez modernizację, rozbudowę infrastruktury sprzętowo-programowej środowiska informatycznego między innymi w zakresie: wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego, Systemu Elektronicznego Obiegu Dokumentacji, w tym dokumentów i danych medycznych, budowy i wdrożenia szerokopasmowej instalacji przewodowej oraz bezprzewodowej transmisji danych, nabycia niezbędnych elementów infrastruktury teleinformatycznej (serwery, urządzenia sieciowe, stanowiska komputerowe, skanery, drukarki), budowy i wdrożenia systemu uwierzytelniania i autoryzacji dostępu do zasobów.
Realizacja niniejszego projektu umożliwia wprowadzenie usług e-Zdrowia, rejestracji przez Internet, dostępu do kartoteki pacjenta z dowolnego miejsca. Ponadto wdrożony system informacji wewnętrznej pozwala pacjentom na sprawniejsze poruszanie się po terenie szpitala (infokioski, monitory wielkoformatowe)
Przy skomplikowanych zabiegach operacyjnych będzie istniała możliwość zdalnej konsultacji on-line przez personel medyczny znajdujący się poza terenem Szpitala.
Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia wprowadza nową jakość w systemie przetwarzania informacji w obszarze określanym w nowej terminologii działalnością leczniczą. Do tej pory podstawową formą dokumentowania zdarzeń związanych z leczeniem pacjentów jest forma papierowa dokumentacji. Wspomniana ustawa zakłada przeniesienie całości dokumentacji w sferę elektroniczną, co ma doprowadzić do dostępności on-line informacji o stanie zdrowia pacjenta, a cały proces leczenia uczynić efektywniejszym. Wg aktualnego stanu prawnego ostateczne uruchomienie całego systemu powinno nastąpić 1 sierpnia 2017 roku.
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl