Lokalizacja:
7. piętro Pawilonu Łóżkowego
Kontakt:
Centrala: 33 854 92 00
Dyżurka Lekarska: wew. 420
Dyżurka Pielęgniarska: wew. 422
Telefon do kontaktu z Pacjentem: wew. 422
Kierownictwo Oddziału:
Lekarz Kierujący Oddziałem: dr n. med. Agata Plech, specjalista okulistyki
Z-ca Lekarza Kierującego Oddziałem: lek. med. Anna Kies, specjalista okulistyki
Pielęgniarz Oddziałowy: mgr Szymon Raszka, specjalista pielęgniarstwa internistycznego
Zakres udzielanych świadczeń:
W Oddziale Okulistycznym hospitalizowanych jest rocznie ponad 1000 chorych, z czego większość przyjmowana jest do zabiegów operacyjnych (usunięcie zaćmy, zabiegi przeciwjaskrowe, witrektomia tylna) oraz celem wykonania iniekcji doszklistkowych (w leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki, zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem lub zakrzepu żyły środkowej siatkówki).
Z Oddziałem powiązana jest przyszpitalna Poradnia Okulistyczna, w której odbywa się głównie leczenie zachowawcze oraz realizowany jest program leczenia cukrzycowego obrzęku plamki.
W strukturze Oddziału znajduje się sala zabiegowa do wykonywania „małych” zabiegów w znieczuleniu miejscowym. Operacje okulistyczne przeprowadzane są na bloku operacyjnym w Pawilonie Diagnostyczno-Zabiegowym Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Oddział Okulistyczny świadczy usługi medyczne w zakresie diagnostyki, leczenia zachowawczego i operacyjnego schorzeń okulistycznych.
Przeprowadzane są m.in:
- zabiegi fakoemulsyfikacji zaćmy,
- zabiegi przeciwjaskrowe przetokowe,
- witrektomie,
- zabiegi zewnątrzgałkowe w odwarstwieniu siatkówki (opasania, plomby),
- zaopatrzenia (pourazowe) gałki ocznej i aparatu ochronnego oka,
- iniekcje doszklistkowe anty – VEGF oraz przeciwzapalne,
- w ramach przyszpitalnej poradni prowadzony jest program lekowy leczenia chorób siatkówki (AMD, DME)
- zabiegi cyklofotokoagulacji przedtwardówkowej ciała rzęskowego i mikropulsowe TSCP
Ambulatoryjnie przeprowadzana jest m.in:
- diagnostyka jaskry i nerwu wzrokowego,
- diagnostyka chorób siatkówki (angiografia fluoresceinowa, OCT, USG),
- laseroterapia schorzeń cukrzycowych siatkówki,
- leczenie przewlekłych i ostrych schorzeń przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej,
- zabiegi w obrębie aparatu ochronnego oka (powiek, spojówek).
Oddział i Poradnia Okulistyczna wyposażone są w nowoczesną aparaturę diagnostyczną do badań przedniego i tylnego odcinka oka. Między innymi są to: tonometr bezkontaktowy, tonometr I-care, autokeratorefraktometry, polomierz do badania pola widzenia, USG w projekcji A i B, aparat do badań OCT (optyczna koherentna tomografia) oraz do wykonywania angiografii fluoresceinowej. W pracowni laserowej znajduje się także laser zielony do laseroterapii siatkówki.
Sala operacyjna Oddziału Okulistycznego wyposażona jest w nowoczesny mikroskop operacyjny Leica z przystawką RUV do wykonywania zabiegów w tylnym odcinku oka oraz aparat do fakoemulsyfikacji i witrektomii firmy DORC.
Oddział Okulistyczny prowadzi działalność także szkoleniowo-dydaktyczną, organizując m.in spotkania dla lekarzy okulistów z regionu, które dotyczą diagnostyki i leczenia chorób oczu. Do tej pory były to spotkania poświęcone: zwyrodnieniu siatkówki związanemu z wiekiem, OCT, jaskrze oraz profilaktyce okołozabiegowej w okulistyce. Pracownicy Oddziału przeprowadzili akcje profilaktyczne w kierunku zaćmy, jaskry, AMD, retiopatii cukrzycowej oraz badań pracowników ZZOZ w Cieszynie. Oddział posiada 3 miejsca specjalizacyjne i szkoli lekarzy w zakresie okulistyki.
Oddział współpracuje z innymi komórkami w ramach Szpitala, realizując wzajemne konsultacje.
Historia oddziału:
Oddział Okulistyczny powstał w 1918 roku. Jego lokalizacja na przestrzeni lat zmieniała się - obecnie znajduje się na 7. piętrze Pawilonu Łóżkowego Szpitala Śląskiego. Pierwszym Ordynatorem był do 1938 r. dr Arnold Krasser (praktykujący również w klinice wiedeńskiej). Jego następcą został dr Edward Podworski, prowadzący Oddział do swojej śmierci w roku 1958. Dr Maria Pruchnicka była Ordynatorem w latach 1960 - 1980, a jej następczynią była lek. Urszula Kolarczyk-Sikora, która pełniła tę funkcję do 1984 r. Następnie funkcję tę przejął, do października 2011 roku lek. Krystian Czajkowski. Obecnie, od 1 listopada 2011 roku oddział prowadzony jest przez dr n. med. Agatę Plech.